Światłopedia » Czytelnia » 7 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze oświetlenia

7 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze oświetlenia

Dobór oświetlenia w mieszkaniu, domu czy biurze nie należy do najprostszych zadań. Choć może wydawać się inaczej, na swojej drodze możemy napotkać wiele problemów i pułapek, które sprawią, że oświetlenie stanie się niefunkcjonalne i nieekonomiczne. O tym, jakich błędów unikać przy wyborze oświetlenia do mieszkania i domu dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Błąd 1 Wyłącznie jedno źródło światła w pomieszczeniu

Jednym z najpoważniejszych błędów, popełniany również najczęściej, jest umieszczanie w pomieszczeniu jedynie jednego źródła światła. Nieważne, jakie będzie to pomieszczenie i do czego będzie służyło, jeden punkt świetlny to zdecydowanie za mało. Żaden żyrandol czy pojedynczy kinkiet nie jest w stanie sam doświetlić całego pokoju. Stawiając na takie rozwiązanie, możemy być pewni, że część pomieszczenia pozostanie zacienione. Zdecydowanie odradzamy i sugerujemy, by montować minimum dwa lub trzy różne źródła światła, zarówno w pokojach, jak i biurze czy pomieszczeniach gospodarczych. Dzięki temu:

  • możemy swobodnie sterować natężeniem oświetlenia w zależności od potrzeb,
  • możemy doświetlać sobie tylko tę część pokoju, z której korzystamy,
  • punktowo zyskujemy mocniejsze oświetlenie,
  • zyskujemy różnorodne oświetlenie,
  • zbudujemy nastrój we wnętrzu pasujący do pory dnia czy wykonywanych czynności.

Błąd 2 Zbyt mocne lub słabe oświetlenie

Kolejnym najczęściej popełnianym błędem w doborze oświetlenia jest niewłaściwe dobranie jego mocy. Zarówno zbyt mocne, jak również zbyt słabe oświetlenie jest dla nas szkodliwe i uciążliwe. Wyobraźmy sobie sytuację pierwszą, kiedy zainstalowaliśmy zdecydowanie za mocną żarówkę w górnym oświetleniu salonu. Zamiast miejsca do odpoczynku, uzyskamy wtedy efekt hali magazynowej. Będzie nam się źle odpoczywało, światło będzie nas drażnić, może nawet wywoływać bóle głowy i oczu.

Z kolei, w sytuacji odwrotnej, będziemy mieli utrudnione korzystanie z pomieszczenia. Za słabe oświetlenie może nas usypiać, a oprócz tego nie będziemy w stanie sprawnie wyciągać rzeczy z szafek, możemy potykać się o drobne przedmioty pozostawione na podłodze. Wielu rzeczy nie zauważymy. Długotrwale również odbije się to negatywnie na naszym wzroku.

Jak więc sobie poradzić z tym problemem? Postawmy na zróżnicowanie źródeł światła, dopasujmy moc żarówek to typu i funkcji pomieszczenia oraz naszych potrzeb. Eksperymentujmy, aż znajdziemy złoty środek.

Błąd 3 Postawienie wyłącznie na oświetlenie punktowe

Innym rodzajem błędu przy planowaniu oświetlenia mieszkania czy domu może być postawienie wyłącznie na montaż lamp punktowych. Rezygnacja z oświetlenia ogólnego, choć może wydawać się dobrym pomysłem, doprowadzi do niedoświetlenia wnętrza. Wbrew pozorom, górne rozproszone światło daje nam najlepszą podstawę funkcjonalnego oświetlenia pokoju, niezależnie od jego przeznaczenia. Oczywiście światło punktowe jest potrzebne, ale nigdy nie zastąpi on tego podstawowego. Dlatego tak istotne jest postawienie na kilka różnych źródeł światła. Kombinacji jest wiele, warto dobrać je do naszych potrzeb. Jednak podstawą zawsze powinno być oświetlenie górne, a do niego dodane światło z kinkietów, halogenów, lamp stojących czy innych wiszących.

Błąd 4 Mało funkcjonalne rozmieszczenie włączników

Nie ma dobrego oświetlenia bez funkcjonalnego rozmieszczenia włączników. W trakcie ich planowania powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób korzystamy z wnętrza. Włączniki muszą być umieszczone wszędzie tam, gdzie przydatne będzie operowanie światłem. Zawsze na początku i końcu korytarza, schodów, przy wejściu do pokoju, łóżku, kanapie. Warto je rozmieścić tak, by było nam możliwie najwygodniej.

Błąd 5 Brak oświetlenia nastrojowego

Choć może nam się wydawać, że go nie potrzebujemy, oświetlenie nastrojowe pełni istotną rolę w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie tylko przydaje się podczas relaksujących chwil, ale również, gdy po prostu potrzebujemy odpocząć lub zwyczajnie nie chcemy palić mocnego światła. Wieczorem, nocą, gdy nie chcemy obudzić domowników, mamy dzieci lub potrzebujemy relaksu – w tych właśnie codziennych chwilach oświetlenie nastrojowe będzie dla nas wybawieniem.

Błąd 6 Brak oświetlenia mebli

Przy ograniczonym budżecie, szybkim remoncie możemy zrezygnować z oświetlenia mebli, wnęk. Jest to jednak błąd, który może przysporzyć nam później wielu frustracji. Odpowiednie doświetlenie wnętrza szaf jest szczególnie przydatne, by szybko i sprawnie móc w nich odnaleźć wszystko, czego potrzebujemy. Może się bowiem okazać, że ogólne oświetlenie wnętrza nie jest wystarczające i będziemy się denerwować, że wieczorem nic nie widzimy w naszej szafie. Dla oszczędności dobrze jest postawić na oświetlenie LED bądź z czujnikiem ruchu.

Błąd 7 Zły dobór barwy światła

Część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo szkód we wnętrzu może wyrządzić źle dobrane barwowo oświetlenie. Dlatego konieczne jest poznanie podstawowych zasad i planowanie go według reguł dla poszczególnych pomieszczeń.

 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Nowoczesne plafony w salonie i ich zalety
Plafon w salonie. Podkreśl nowoczesne wnętrze w wielkim stylu!

Close