Światłopedia » Czytelnia » Mieszkanie w stylu loft? Wyczaruj je za pomocą lampy!

Mieszkanie w stylu loft? Wyczaruj je za pomocą lampy!

Od jakiegoś czasu popularnością cieszy się recykling, czyli przetwarzanie zużytych przedmiotów. Miłośnicy przetwarzania poszli o krok dalej i rozbudzili w ludziach pragnienie odnawiania opuszczonych budynków. Do łask wracają nie tylko dworki i zapuszczone wiejskie gospodarstwa, ale również fabryki, które zostają “udomowione”. Ostatnie z nich nazywa się loftami – czyli surowymi i przestronnymi wnętrzami, adaptowanymi na mieszkanie w stylu industrialnym.

Co zrobić w przypadku, kiedy marzy nam się loft, jednak nie mamy funduszy na odnowienie fabrycznego pomieszczenia? Zaaranżować swoje mieszkanie na nowo i ozdobić je industrialnymi lampami! Oto kilka pomysłów, dzięki którym odmienisz swój dom. Zapraszamy do czytania!

Skąd wzięły się lofty? Industrialny styl i jego oświetlenie

Pierwsze lofty zaczęły pojawiać się w Ameryce. Stare fabryki i opuszczone hale produkcyjne były łatwo dostępnymi i tanimi nieruchomościami, ponadto wielkie okna zapewniały dużą ilość naturalnego światła – prawdziwy raj dla artystów, którzy organizowali tam swoje pracownie. Ciekawostką jest, że jedna z dzielnic Manhattanu w Nowym Jorku – Soho, słynie z loftów zasiedlonych przez samych bogatych ludzi. Niegdysiejsza strefa fabryk została przeobrażona w wielkie osiedle luksusowych apartamentów i awangardowych pracowni.

Lampy w stylu loft – jak wygląda oświetlenie industrialne?

Popularność mieszkań w stylu loft rozeszła się także na resztę świata, w tym Polskę. Apartamenty tego typu najpierw pojawiły się w Łodzi, jednak teraz można spotkać je również w Warszawie, Krakowie i innych większych miastach. Loft stał się również wyznacznikiem stylu, a nie tylko typu budownictwa. Mieszkania stylizowane są na surowe wnętrza, których jednymi z najbardziej charakterystycznych ozdób są lampy złożone z samych kabli i żarówek. Ponadto często spotykane są metalowe konstrukcje piętrzące się wokół żarówek, podkreślające oszczędny styl reszty wyposażenia.

Mieszkania udające fabryczne budynki określa się jako soft-lofty, są o wiele tańsze w utrzymaniu, przez co łatwiej znaleźć chętnych na kupno nieruchomości. Lampy loftowe mają sprzyjać idei ekologii, dlatego zazwyczaj są wypełniane lampkami LED, których wydajność jest o wiele wyższa, w porównaniu do klasycznych żarówek.

Lampa pająk – oświetlenie, które zyskało na popularności dzięki loftom

Wnętrza w stylu loft kojarzą się często z charakterystycznymi żyrandolami z kabli i żarówek. Ramiona zazwyczaj luźno zwisają z sufitu, co pozwala rozmieścić je dowolnie w całym pomieszczeniu. Kable zakończone są ozdobnymi żarówkami, dzięki czemu decydujemy o ostatecznym wyglądzie oświetlenia, a także o jego mocy i temperaturze barwowej.

Inne ciekawe lampy w stylu industrialnym to konstrukcje w kształcie żarówki, które przypominają coś na kształt zbroi. Popularne są także taśmy, jednak zamiast halogenów są do nich przytwierdzone żarówki na przedłużonym kablu – świetne rozwiązanie do jadalni czy salonu.

Loft jako przestrzeń dla wszystkich, którzy cenią oryginalność w oświetleniu

Loft to nie tylko gołe żarówki, to styl zapewniający niebywałą wolność. W końcu mieszkania tworzyli artyści, którzy reprezentowali różne style i nurty. Tak samo świetnie sprawdzą się ascetyczne lampy, jak i zdobione żyrandole, które można pomysłowo wkomponować w surowe wnętrze. Warto też eksperymentować z rodzajami lamp i w ten sposób dzielić otwartą przestrzeń za pomocą światła. Tam, gdzie przyda się go nieco więcej, dodajmy tajemniczy plafon lub użyteczny kinkiet. Nie zapominajmy, że miejsce pracy też warto doświetlić. W loftowym mieszkaniu świetnie odnajdą się metalowe lampy stołowe, nierzadko składające się z fantazyjnych konstrukcji i ozdobnej żarówki.

Podziel mieszkanie za pomocą oświetlenia

Jak już wspominaliśmy, światłem możne także dzielić mieszkanie. Lofty lubią puste przestrzenie, które trzeba specjalnie zabudowywać lub oddzielać od siebie za pomocą mebli. To samo możemy zrobić za pomocą lampy, najlepiej dużej i z możliwości regulacji kąta padania światła. Montaż żarówek o różnej mocy pozwoli prosto oddzielić strefę wypoczynku od roboczej. Dzięki temu zabiegowi szybko przyzwyczaimy się do tego, że w jaśniejszej części łatwiej się skupić, a ta zacieniona służy do wypoczynku.

Szkło, stal i kamień – kwintesencja loftu i jego surowości

Zazwyczaj w loftach dominują struktury z metalu, kamienia i szkła. To właśnie dzięki temu mieszkanie zyskuje na surowości. Naszym zadaniem jest przełamać niedostępność, a najlepiej zrobić to właściwymi dodatkami. Myśląc w ten sposób, okazuje się, że prawie każda lampa będzie pasowała do loftu. Wszystko zależy od stylu, jaki chcemy uzyskać i poziomu jego “udomowienia”. Wybierając materiał pasujący do loftu, podkreślimy jego surowość. Efekt przytulnego wnętrza uzyskamy przez łamanie zasad, czyli dodawanie drewna i innych ciepłych dodatków. To samo tyczy się lamp, które możemy wybierać na zasadzie kontrastu do otoczenia.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Pojęcia oświetleniowe: C jak cień

Close