Światłopedia » Czytelnia » Plafon jako niedocenione oświetlenie – zobacz, do czego możesz go wykorzystać!

Plafon jako niedocenione oświetlenie – zobacz, do czego możesz go wykorzystać!

​Plafon jest klasycznym typem lampy, który znany jest nam od wielu lat. Moda na niego co jakiś czas wraca, gdyż to niepozorne oświetlenie jest bardzo użyteczne. Dzięki LEDom może bez problemu dobrze doświetlić całe pomieszczenie, a charakterystyczna zwarta budowa sprawia, że plafon zmieści się prawie wszędzie. Nie masz pomysłu na domowe oświetleni i chcesz wykorzystać tę klasyczną lampę? W takim razie zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, w którym zamieściliśmy przykładowe propozycje wykorzystania plafonu.

Czym charakteryzuje się plafon?

Plafony to lampy montowane przy samym suficie. Ich klosze są zazwyczaj płaskie, co daje nam możliwość dość szerokiej manipulacji oświetleniem. To minimalistyczne oświetlenie jednocześnie jest bardzo efektowne. Mleczne klosze pozwalają zachować przyjemne natężenie światła, które nie będzie raziło nas w oczy ani rozpraszało podczas pracy. Nowoczesne plafony mogą mieć o wiele bardziej fantazyjne kształty niż ich klasyczni poprzednicy. Warto zwrócić uwagę na plafony do loftów, które są pozbawione klosza, a jedyną ozdobę pełni nam LED w kształcie klasycznej żarówki. Oczywiście w razie potrzeby możemy wybrać mniej purystyczną lampkę. Wszystko zależy od wystroju wnętrza i naszych potrzeb.

Jak wybrać odpowiedni plafon?

Plafony powinny być dostosowane do każdego pomieszczenia z osobna, gdyż ich funkcja może być nieco inna. W łazience sprawdza się małe plafony z kloszem, które zainstalujemy przy lustrze, żeby lepiej doświetlić je podczas zabiegów kosmetycznych. W kuchni plafony możemy zainstalować pod szafkami kuchennymi – wtedy wybór powinien paść na model bez klosza, koniecznie o małych wymiarach. Dobrym pomysłem jest też wybór plafonu na oświetlenie główne. Nowoczesne LEDy o dużej mocy poradzą sobie z poprawnym oświetleniem całego pomieszczenia.

 

Plafon pasuje do każdego pomieszczenia

Gdzie najlepiej zamontować plafon?

Kwestia miejsca montażu plafonu może być sporna. Każdy ma inny pomysł na wyposażenie i oświetlenie swojego domu, dlatego najlepiej kierować się bardziej ogólnymi poradami. Ten typ oświetlenia sprawdzi się świetnie zarówno na suficie, jak i na ścianie, gdzie będzie przypominał nowoczesny kinkiet. Ponadto plafony świetnie podkreślają wszelkie ozdoby ścienne, takie jak lustra, obrazy czy inne dekoracje. Kolejnym atutem plafonów jest łatwe wtapianie się w otoczenie, co pozwala manipulować otoczeniem.

Plafon do łazienki

Plafon do łazienki to oświetlenie niemal idealne. Jego niewielkie rozmiary pozwalają zainstalować go niemal wszędzie. Dobrym wyborem będzie centralny punkt pomieszczenia, z którego światło dotrze do każdego kąta. Jedyne, o co powinniśmy zadbać, to wybór lampy o odpowiednim stopniu szczelności. Dobrym wyborem będą modele o minimalnym oznaczeniu IP44. Uchroni to nas przed nieprzyjemnościami związanymi ze spięciami oraz dostaniem się wody do instalacji elektrycznej. Jeśli chodzi o typ plafonu do łazienki, to tak samo dobrze sprawdzi się okrągły, jak kwadratowy. Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą sięgnąć po okazałe listwy ze spotami.

Plafon w salonie i pomieszczeniach użytkowych

Być może nie każdy montuje plafon w salonie, jednak jest to świetna opcja do wyjątkowo małych pomieszczeń lub takich o niskim stropie. Kiedy mamy do dyspozycji małą przestrzeń, a chcemy zaprojektować wnętrze według nowoczesnej stylistyki, to warto rozważyć opcję plafonu. Ta płaska lampa pozwoli nam zaoszczędzić sporo przestrzeni, a jednocześnie doświetli najważniejsze punkty. Z plafonami polubią się wszyscy o wysokim wzroście, ponieważ nie będzie wtedy ryzyka zrobienia sobie krzywdy przez przypadkowe wejście w lampę.

Plafon w pokoju dziecka

Pokój dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Plafon wpisuje się doskonale w to założenie, gdyż jego zwarta struktura jest odporna na przypadkowe uderzenia. Najlepiej wybierać lampki z tworzyw sztucznych, dzięki czemu nie ryzykujemy rozbicia się szkła. Ponadto plafon bez problemu doświetli całe pomieszczenie i zaspokoi potrzeby najmłodszych.

Plafony ozdobne czy minimalistyczne?

Oprócz prostych plafonów z kloszem istnieją również modele bardziej zdobne, z dużą ilością szkła i kryształów. Co prawda nie wpisują się już w minimalistyczne trendy, jednak bez problemu zamocujemy je w salonie, co z pewnością zachwyci gości nietypowym rozwiązaniem. Atutem takich plafonów jest mały rozmiar. Pomimo kryształowej girlandy lampa dalej jest przy samym suficie, co oszczędza spora ilość miejsca. Pamiętajmy, że szkło także może być zdobione na wiele sposobów, na przykład poprzez witraż, dzięki czemu plafon nigdy nie stanie się nudnym oświetleniem.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Przewodnik po spotach sufitowych
ABC spotów sufitowych – kompletny przewodnik zakupowy

Close