Światłopedia » Czytelnia » Stojące lampy podłogowe – SOS w ciemnych wnętrzach

Stojące lampy podłogowe – SOS w ciemnych wnętrzach

W wielu domach mamy do czynienia ze sporych rozmiarów pomieszczeniami, które są ze względu na rozmiary lub kształt, trudne do oświetlenia. Spośród wielu rodzajów lamp, które mogą nam pomóc w oświetleniu tego typu przestrzeni, zdecydowanie wyróżniają się lampy stojące. Dlaczego warto postawić na ten rodzaj oświetlenia w naszych domach, omówimy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto mieć w domu lampę stojącą?

Lampy stojące to jeden z typów źródeł światła, którego największą zaletą jest mobilność. Taką lampę podłogową możemy bez większego trudu przenieść do dowolnego pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu, gdy tylko tego potrzebujemy. Bez problemu wykorzystamy więc ją w każdym pomieszczeniu, w zależności od aktualnych potrzeb. Wystarczy jedna taka lampa w mieszkaniu, by znacznie wzmocnić oświetlenie punktowe w dowolnym pomieszczeniu. Lampa stojąca przydaje się w wielu sytuacjach, np:

  • do wieczornego czytania w wygodny fotelu,
  • do wzmocnienia oświetlenia przy pracy na komputerze,
  • do wykonywania czynności precyzyjnych, np. kolorowanie, rękodzieło,
  • do stworzenia nastroju,
  • do podświetlenia dowolnej ściany, miejsca w mieszkaniu.

Jakie są zalety lampy stojącej?

Ten typ oświetlenia wewnętrznego ma wiele swoich zalet, których nie dadzą nam inne źródła światła. Przede wszystkim można je łatwo i szybko przestawiać z miejsca na miejsce. Oznacza to, że w razie potrzeby możemy w kilka minut zmienić jej lokalizację pomiędzy pomieszczeniami domu czy mieszkania. Lampy stojące są bardzo proste w montażu. Wymagają tak naprawdę wyłącznie podłączenia do prądu, by dały nam światło. Dodatkowo jest to oświetlenie tanie w utrzymaniu, szczególnie jeśli zdecydujemy się na modele LED. Oferta sklepów stacjonarnych i internetowych z oświetleniem jest tak duża, że bez trudu znajdziemy stojącą lampę, odpowiadają nam wielkością, stylem czy ilością punktów świetlnych. Dzięki możliwości regulacji, które posiada większość tego typu lamp, jesteśmy w stanie idealnie pokierować strumieniem światła, dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy. Jest to również typ oświetlenia, który sprawdza się w budowaniu nastroju (np. kiedy postawimy na podłogowe lampy z abażurem koronkowym, wiklinowym czy wełnianym, które rozproszą światło). Nie możemy także zapominać o tym, że stojące lampy z powodzeniem mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

Jakie modele lamp podłogowych warto mieć w mieszkaniu?

W mieszkaniach warto mieć przede wszystkim podłogowe lampy wielofunkcyjne, w stylu dopasowanym do wnętrza. Godne uwagi są z pewnością modele lamp podłogowych, które są LED. Dzięki temu będziemy mieli niższe zużycie prądu. Oświetlenie LED jest ekologiczne, przy tym bardzo wydajne. Dodatkową ich zaletą jest możliwość zmiany barwy światła.

Najbardziej funkcjonale będą lampy podłogowe z ruchomym ramieniem, najlepiej pozwalającym na sterowanie punktem świetlnym na wysokość, kierunek i kąt padania. Dodatkową, przydatną funkcjonalnością w stojącej lampie jest opcja ściemniania, czyli dostosowywania natężenia światła do aktualnej potrzeby. Przydaje się również możliwość zmiany barwy światła z zimnej na ciepłą i odwrotnie. Dzięki temu nasza podłogowa lampa będzie jeszcze bardziej uniwersalna i funkcjonalna.

Gdzie postawić lampę podłogową?

Wiemy już, dlaczego w każdym mieszkaniu i domu powinna znaleźć się lampa podłogowa. Gdzie ją jednak najlepiej umieścić? Przede wszystkim w salonie. Lampa stojąca przyda się w okolicy stołu, kanapy czy fotele, w którym oddajemy się lekturze i odpoczywamy. Jednak dobrym posunięciem może być również umieszczenie jej w najciemniejszym miejscu, tak, by je dodatkowo doświetlić. Lampa podłogowa będzie niezastąpiona również w sypialni. Tu z kolei dobrze jest ją postawić w okolicy łóżka. Dzięki temu z powodzeniem może zastąpić lampkę nocną. Taki punkt świetlny w sypialni przyda się również do stworzenia nastroju. 

Gdzie jeszcze warto wykorzystać tego typu oświetlenie? Okazuje się, że lampa podłogowa może mieć jeszcze więcej różnego typu zastosowań. Warto sięgnąć po nią w pokoju dziecięcym. Przyda się nie tylko do oświetlenia miejsca zabawy czy nauki. Taka lampa z regulacją może również pomóc maluchowi w zasypianiu, zwłaszcza gdy przechodzi fazę nocnych strachów. Jak widać, opcji wykorzystania lampy podłogowej w pokoju dziecka jest więc bardzo dużo. Idąc dalej. Lampa może przydać się w przedpokoju i korytarzu. Będzie idealna, gdy potrzebujemy założyć buty czy się ubrać, a nie chcemy zapalać górnego oświetlenia. Przyda się również jako oświetlenie dodatkowe. Jest jeszcze jedno miejsce w domu czy mieszkaniu, w którym nie może zabraknąć lampy podłogowej. A mianowicie jest to domowe biuro, czyli miejsce, w którym pracujemy. Pod wieloma względami stojąca lampa sprawdzi się lepiej niż ta biurkowa. Pewne jest, że zaoszczędzimy dzięki niej miejsce na biurku. Jeśli więc jesteśmy osobami, których biurko jest zawsze pełne papierów i innych gadżetów, będzie to idealne rozwiązanie dla nas.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Pomysły na funkcjonalne oświetlenie pokoju nastolatka
7 pomysłów na funkcjonalne oświetlenie pokoju nastolatka

Close