Światłopedia » Typy lampy » Reflektory » Reflektory na szynie – modny sposób na oświetlenie salonu

Reflektory na szynie – modny sposób na oświetlenie salonu

Oświetlenie szynowe kojarzone jest głównie z miejscami, gdzie potrzebne jest zwrócenie uwagi na konkretne punkty. Jednak na fali nowoczesnych rozwiązań i nietypowego designu, coraz częściej typowo muzealne reflektory pojawiają się również w naszych domach. Jak stworzyć z ich pomocą ciekawą aranżację i co zrobić, żeby przytulne wnętrze przypadkiem nie zamieniło się w zimną wystawę. Zapraszamy do lektury!

Systemy lamp szynowych, na czym to polega?

Reflektory tego typu nie powinny istnieć pojedynczo, dlatego określa się jako systemy szynowe. Ich budowa umożliwia zasilenie wielu lamp zamocowanych w jednej linii. Ich wielkość zależna jest od przeznaczenia, ponieważ im większa płaszczyzna lampy, tym szerszy obszar jest w stanie oświetlić.

Nowoczesne modele umożliwiają wyprodukowanie o wiele większej ilości światła niż te stare, dlatego są coraz chętniej wybierane nie tylko do miejsc użyteczności publicznej, ale także do naszych domów.

Warto wspomnieć, że kompozycje tworzone z szyny i wielu lampek mogą być bardzo różnorodne. Wszystko dzięki przewodom ukrytych w listwie, do których można podłączyć dowolną liczbę reflektorów. Mamy też możliwość rozszerzenia oświetlenia o dodatkowe adaptery, linki i wsporniki. Jednym słowem możliwości dopasowania lampy do swoich potrzeb są ogromne.

Kategorie systemów szynowych – czym się różnią między sobą?

Reflektory w systemie szynowym możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: jednofazowe i trójfazowe. Różnią się od siebie tym, że w przypadku lamp pierwszego rodzaju, za pomocą włącznika możemy jednocześnie zapalić wszystkie podpięte do niego reflektory. Natomiast system trójfazowy pozwala na niezależność i dowolne przełączanie się pomiędzy konkretnymi reflektorami.

Zapewne nasza myśl to: trójfazowe są lepsze! Jednak nie zawsze tak jest. W wielu przypadkach o wiele prościej będzie posiadać reflektory włączane tylko jednym przyciskiem.

Czy szyna z reflektorami zawsze musi wyglądać tak samo?

Szyna z reflektorami nie zawsze musi wyglądać tak samo. Możemy formować z niej różne kształty i łączyć ze sobą kolejne fragmenty oświetlenia. Potrzebujemy mocnego źródła światła nad stołem w jadalni, jednak chcemy skierować niektóre z reflektorów w inny kąt pokoju? Dzięki systemom szynowym zrobimy to bez problemu. Wystarczy tylko połączyć ze sobą kilka lampek i ułożyć je odpowiednio nad stołem.

Jak oświetlić salon za pomocą reflektorów szynowych?

Lampy szynowe mogą znacznie poszerzyć nasze możliwości oświetlenia salonu. Dzięki nim odpowiednio zaakcentujemy ulubiony mebel, zbiór książek czy pamiątki z wakacji. Ponadto dobrze zaprojektowany system szynowy, pozwoli zastąpić typowe oświetlenie główne i dodatkowe. Wystarczy tylko część reflektorów skierować na kanapę, część na stół, a jeszcze inne w kącik czytelniczy.

Dodatkowych wrażeń estetycznych dostarczą nam cienie, które tworzą się podczas oświetlania przedmiotów tym typem światła. Wystarczy chwilę się zastanowić, a ułożymy reflektory tak, żeby same w sobie stanowiły oryginalną ozdobę minimalistycznego wnętrza.

Nie tylko typowa szyna z reflektorami – postaw na nowoczesne rozwiązania

Reflektory na szynie kojarzą nam się przede wszystkim z przytwierdzonymi do sufitu lampkami, którymi możemy manipulować, poruszając nimi tylko wzdłuż mocowania oraz kręcąc wokół ich osi. Jednak nowoczesny design jest znany z nietypowych rozwiązań i szyny z reflektorami spotkamy także w mniej klasycznych wariantach. Jednymi z nich są lampy umieszczone na długich przewodach, co pozwala ustawić je jak najbliżej miejsca, na które mają świecić.

Podwieszane szyny z reflektorami będą się idealnie nadawać do loftów, w których problemem są zazwyczaj wysokie ściany – uniemożliwiające nam zastosowanie typowych oświetleniowych rozwiązań.

Podsumowanie – dlaczego reflektory na szynie warto umieścić w salonie?

Salon jest pomieszczeniem, który spełnia zazwyczaj dwie funkcje. Reprezentatywną – to tu przyjmujemy gości, pijemy z nimi kawę i organizujemy pełne emocji dyskusje, oraz wypoczynkową. W salonie relaksujemy się po męczącym dniu, spędzamy czas z bliskimi, czytamy, gramy na konsoli i oglądamy telewizję.

Reflektory sprawdzą się tutaj idealnie! Światło zawsze możemy skierować tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Ponadto bardzo łatwo zrobimy z niego ozdobę i podkreślimy osobisty styl.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Nowoczesne plafony w salonie i ich zalety
Plafon w salonie. Podkreśl nowoczesne wnętrze w wielkim stylu!

Close