Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym? 4 nietypowe pomysły
Aneks kuchenny coraz częściej pojawia się w nowoczesnych polskich domach i mieszkaniach. Połączenie kuchni, jadalni czy salonu to nie tylko komfortowe, ale i estetyczne wykonanie. Dobranie dodatków do takiego pomieszczenia to nie lada wyzwanie, aczkolwiek w przypadku oświetlenia aneksu kuchennego również mogą pojawić się problemy. Szczególnie jeśli wewnątrz panuje konkretny styl, to dobranie odpowiednich lamp lub kinkietów może być ciężkim zadaniem. Najlepszym sposobem będzie wybór takiego źródła światła, które połączy się w całość z resztą aranżacji przestrzeni. W naszym artykule podpowiadamy kilka sposobów na oświetlenie salonu z aneksem kuchennym.
Na co zwrócić uwagę oświetlając aneks kuchenny z salonem?
Przede wszystkim trzeba mieć jedno na uwadze, czyli fakt, że kuchnia i salon to tak naprawdę dwa różne pomieszczenia. W rzeczywistości różnią się nie tylko powierzchnią, ale często kolorem lub stylem. Salon to miejsce, gdzie przyjmujemy gości na wieczorne spotkania, ale jest to także strefa, gdzie po ciężkim dniu możemy swobodnie odpocząć i poleżeć na kanapie, oglądając telewizję lub czytając książkę. Natomiast w kuchni najczęściej przygotowujemy posiłki dla naszych gości lub śniadania, obiady i kolacje we własnym gronie. Mimo że pomieszczenia różnią się od siebie funkcjami, jakie na co dzień spełniają w domu, to stanowią bardzo ważne i istotne pomieszczenia w każdych budynkach mieszkalnych. Jedną z kwestii, które je wyróżnia, jest źródło światła, ponieważ oświetlenie kuchni otwartej i salonu może różnić się barwą podświetlenia lub kształtem lamp sufitowych, czy stojących.
Wybierając odpowiednie światło do tych dwóch pomieszczeń, należy kierować się własnym poczuciem estetyki, ale i upodobaniami. Najważniejsze jest, aby całość pomieszczenia była nie tylko funkcjonalna, ale i harmonijna, dlatego nie można zapomnieć o panującym już stylu w całej aranżacji domu. Nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym nie zawsze może pasować na przykład do stylu retro.
Salon z aneksem kuchennym, jak oświetlić?
Połączenie aneksu kuchennego z salonem pełni funkcję pokoju dziennego, gdzie na co dzień można gotować w kuchni otwartej, jednocześnie oglądając na przykład telewizję w pokoju gościnnym. Taki układ staje się w dzisiejszych czasach coraz popularniejszy, głównie ze względu na swój estetyczny wygląd, ale przy tym jest to ogromny komfort dla domowników. Oczywiście, żeby aneks kuchenny i salon były wygodne, muszą spełniać kilka warunków, szczególnie oświetleniowych. Podczas wybierania lamp, kinkietów lub żyrandoli warto zwrócić uwagę, które strefy otwartej kuchni powinny być podświetlone. Oto kilka propozycji, jakie powinno być odpowiednie oświetlenie salonu oraz czy w aneksie kuchennym warto zastosować lampy wiszące.
Po pierwsze: Oświetlenie blatu roboczego
Oświetlenie kuchni pełni bardzo ważne funkcje, ponieważ to tam przygotowujemy nasze posiłki dla całej rodziny. Przestrzeń robocza, czyli nad blatami kuchennymi lub kuchenką, musi być jasno oświetlona ze względu na to, że to tam kroimy produkty lub gotujemy obiady. Jedna główna lampa wisząca może niestety nie wystarczyć, dlatego warto rozważyć dodatkowe oświetlenie w pomieszczeniu. Coraz częściej wykorzystuje się na przykład taśmy ledowe nad blatem lub jeśli posiadamy, pod szafkami górnymi. Dzięki temu nie będziemy zasłaniać światła własnym ciałem i wszystkie produkty będą lepiej widoczne. Dobrze sprawdzają się także kinkiety lub wiszące lampy.
Uwaga: Jeśli nie posiadamy górnych szafek lub po prostu chcemy zastosować dodatkowe światło, możemy zamontować na dolnych szafkach podłużne lampy LED.
Po drugie: Oświetlenie przestrzeni jadalnej
Niezwykle ważną strefą jest także część jadalna, gdzie po przygotowaniu posiłków możemy swobodnie usiąść i zjeść obiad lub kolację. Niezależnie od czego, gdzie będzie znajdował się stół, czy po stronie salonu, czy aneksu kuchennego, warto zadbać o dodatkowe podświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dużej lampy wiszącej lub takiej składającej się z kilku małych.
Po trzecie: Oświetlenie wyspy kuchennej
Najczęściej w aneksach kuchennych stosuje się barek lub wyspę. Ten pierwszy zaleca się do mniejszych pomieszczeń na przykład w bloku, gdzie tej przestrzeni nie ma zbyt dużo, natomiast ten drugi rodzaj warto umieścić we wnętrzach o dużej powierzchni. Jeśli wyspa kuchenna lub barek stanowią część roboczą, to zaleca się zastosować lampy wiszące, natomiast jeśli na nich znajduje się płyta indukcyjna, centralną część zajmie wtedy pochłaniacz, dlatego warto zamontować dodatkowe lampy w suficie skierowane na wyspę kuchenną.
Po czwarte: Oświetlenie strefy wypoczynkowej salonu
Do odróżnienia strefy kuchennej od salonu warto w pokoju gościnnym zastosować bardziej ozdobne oświetlenie. Nad fotelami lampy, na przykład stojące, powinny być skierowane w dół, dzięki temu czytanie będzie o wiele łatwiejsze, a wzrok przy tym nie będzie się męczył. W salonie ciekawym rozwiązaniem mogą być także lampy ścienne, żyrandole lub ogromne lampy podłogowe, które nie tylko rozjaśnią pomieszczenie, ale i nadadzą charakteru całej aranżacji.