Światłopedia » Czytelnia » Funkcjonalne oświetlenie warsztatu samochodowego i garażu – poradnik

Funkcjonalne oświetlenie warsztatu samochodowego i garażu – poradnik

Garaż i warsztat samochodowy do zazwyczaj małe i średniej wielkości pomieszczenie, w którym nie tylko przechowywane są narzędzia, ale również podejmowane są różne aktywności. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wyłącznie jeden punkt świetlny nie będzie wystarczający. Jak dobrać funkcjonalne oświetlenie warsztatu samochodowego lub garażu? Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika.

Jakie czynności wykonujemy w garażu?

Garaż i warsztat samochodowy to miejsca o dość wszechstronnym zastosowaniu. Wbrew pozorom nie zajmujemy się tam wyłącznie naprawianiem aut, ale także podejmujemy się różnego rodzaju majsterkowaniem. Warsztat może być również miejscem, w którym przechowujemy rzeczy nieużywane na co dzień, np. narzędzia, przetwory itd. Oznacza to, że aby garaż był odpowiednio funkcjonalny. Musimy zadbać o odpowiedni jego oświetlenie. Jeśli dopasujemy oświetlenie główne oraz punktowe i będzie ono wzajemnie się uzupełniało, zyskamy przestrzeń, w której będziemy mogli podejmować przeróżne aktywności.

Główne oświetlenie w warsztacie samochodowym

Niewątpliwie najważniejszym typem oświetlenia w garażu i warsztacie samochodowym jest oświetlenie górne. Mogą to być zarówno lampy sufitowe, wiszące, spoty jak również reflektory. Zadaniem tego typu lamp jest zapewnienie ogólnego, rozproszonego światła, która pozwoli na ogólne korzystanie z pomieszczenia. Oświetlenie górne nie jest w stanie zastąpić oświetlania punktowego, o którym opowiemy za chwilę. Czym powinniśmy kierować się, wybierając górne oświetlenie do garażu? Przede wszystkim pamiętajmy, by odpowiednio do wielkości pomieszczenia dopasować ilość punktów świetlnych. Im większy garaż, tym więcej musi ich być. Możemy do tego celu wykorzystać kilka lamp, bądź też zdecydować się na jedną lampę z wieloma lampami. W warsztacie samochodowym polecamy modele zwane pająkami, których ramiona są elastyczne, dzięki czemu można je dowolnie rozmieszczać na suficie. Polecamy również, by wybierać lampy sufitowe z prostymi, łatwymi do czyszczenia kloszami. Sprawdzą się wszystkie modele o kloszach zamkniętych, które będą kierować światło w określone miejsce. Część się rozproszy, ale już niżej niż przy samym suficie. Pamiętajmy również, by sięgnąć po odpowiednio mocne żarówki. Te o słabej mocy zdecydowanie nie sprawdzą się w warsztacie samochodowym czy garażu.

Czym oświetlić blat roboczy w garażu i warsztacie?

Gdy zadbaliśmy już o główne oświetlenie, musimy pomyśleć, w jaki sposób zadbać o rozjaśnienie najważniejszych miejsc w garażu i warsztacie. Z pewnością będzie to blat roboczy. Jak zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie tego miejsca? Przede wszystkim zaopatrzmy się w kinkiety, które zamontujemy nad blatem roboczym. Jeśli wybierzemy modele, kierujące światło ku dołowi, zyskamy idealne punktowe oświetlenie. Takie kinkiety możemy rozmieszczać tak gęsto, jak potrzebujemy. Co ważne warto wybierać modele z regulacją kierunku i kąta padania światła. Będą niezastąpione w oświetleniu blatu roboczego w warsztacie samochodowym.

Polecamy również lampki stołowe. Choć często niedoceniane, mogą sprawdzić się w oświetleniu blatu roboczego w garażu. Przede wszystkim da się je łatwo przestawiać, co czyni je idealną pomocą w oświetleniu pomieszczeń garażowych. Naszym zdaniem, w każdym garażu musi znaleźć się taka lampka!

Oświetlenie punktowe w garażu – jak zadbać o ciemne miejsca?

By wzmocnić oświetlenie w ciemnych kątach garażu, warto zaopatrzyć się w proste lampy podłogowe z regulacją ramion. Podobnie jak lampki stołowe są one łatwe w przenoszeniu, więc bez trudu postawimy je tam, gdzie będziemy akurat tego potrzebowali. Dobrym pomysłem na oświetlenie punktowe w warsztacie samochodowym są również przenośne reflektory. Będą one dawały mocne światło, więc idealnie sprawdzą się do trudnych zadań. Pamiętajmy, że część lamp nie musi być zasilana prądem, a działa na baterie. Takie lampy będą doskonałe jako uzupełnienie głównego oświetlenia garażu. Przydadzą się szczególnie w awaryjnych sytuacjach.

Jak wykorzystać taśmy LED w warsztacie samochodowym?

Nowoczesny garaż lub warsztat samochodowy nie może obyć się bez taśm LED. Możliwości ich wykorzystania jest bardzo wiele. Przede wszystkim warto nimi oświetlić półki i szafki. Staną się one dużo bardziej funkcjonalne i bezpieczniejsze. Taśmy LED w garażu możemy również wykorzystać w innych miejscach. Jeśli pomieszczenie jest duże, warto zastosować je wzdłuż ścian czy podłogi. Dodatkowo, gdy nasz warsztat samochodowy ma schody (np. do kanału), również i je warto podświetlić taśmami LED.

Jaka barwa światła będzie najlepsza do garażu?

Kolejną kwestią istotną podczas planowania funkcjonalnego oświetlenia do garażu jest barwa światła. Na pewno nie powinniśmy wybierać światła ciepłego, ponieważ będzie przekłamywał kolory. Zalecamy wykorzystanie barw chłodnych lub neutralnych. Sprawdzą się nie tylko ze względu na odzwierciedlenie kolorów, ale również będą zachęcać do pracy, a nie jak ciepłe oświetlenie – do relaksu.

 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Jak oświetlić styl rustykalny?
Jak rozświetlić wnętrze w stylu rustykalnym? Trzy ciekawe pomysły na lampy

Close