Światłopedia » Czytelnia » Jakie lampy będą najlepsze do kuchni z wysokim sufitem?

Jakie lampy będą najlepsze do kuchni z wysokim sufitem?

Wysokie kuchnie nie są zbyt często spotykane w naszych mieszkaniach i domach. Musimy zaznaczyć, że wysokie pomieszczenia to te, które mają powyżej 250 cm. Najczęściej spotkamy je więc w starych kamienicach, choć zdarzają się również w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym. Tak wysokie kuchnie mogą być dość problematyczne, jeśli chodzi o dobór do nich funkcjonalnego oświetlenia. By ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jakie lampy będą najlepsze do kuchni z wysokim sufitem. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jakie lampy wiszące wybrać do wysokiej kuchni?

Podstawowym typem oświetlenia w każdej kuchni, także tej wysokiej, powinny być lampy sufitowe. Mogą one przybierać różną formę, m.in. być krótkimi kloszami przysufitowymi lub dłuższymi lampami wiszącymi. Intuicja podpowie nam, by to wysokiej kuchni wybierać lampy dłuższe, dzięki czemu źródło światła zostanie obniżone, a oświetlenie będzie równomiernie rozprowadzone po całej kuchni. Lampy wiszące w wysokiej kuchni praktycznie w każdej sytuacji będą dobrym rozwiązaniem. Oferta sklepów internetowych i stacjonarnych jest tak duża, że znajdziemy ten typ oświetlenia w każdym kolorze, wzorze, rozmiarze i kształcie. To z kolei umożliwi nam łatwe dopasowanie lampy wiszącej do naszego stylu w wysokiej kuchni. Wybierając sufitową lampę do wysokiego wnętrza, pamiętajmy, by zwrócić uwagę na to, aby posiadała regulacje swojej długości. Jeśli dany model nie będzie miał takiej możliwości, przed zakupem musimy upewnić się, że lampa będzie dopasowana do wysokości naszej kuchni.

Jak wydzielić strefy wysokiej kuchni, korzystając z oświetlenia?

Jak w każdym pomieszczeniu, także wysokiej kuchni powinniśmy wydzielić strefy, kierując się czynnościami, które będziemy w nich podejmować. Każda z nich powinna zostać odpowiednio oświetlona tak, wyspała się możliwie funkcjonalna. Z tego względu w żadnej kuchni nie możemy opierać się wyłącznie na jednym rodzaju oświetlenia. Zaleca się, łączyć ze sobą zarówno lampy wiszące, kinkiety, jak i oświetlenie szafek kuchennych. Takie połączenie sprawi, że korzystanie z wysokiej kuchni będzie nie tylko wygodne, ale i w pełni bezpieczne. Różnicując źródła światła, będziemy mogli również zmniejszyć nasze rachunki za prąd, ponieważ dostosowujemy ilość światła do naszych bieżących potrzeb.

Czy w wysokiej kuchni sprawdzą się kinkiety?

Kinkiety są tym rodzajem oświetlenia, które niezbyt często stosowane jest w kuchniach, niezależnie od ich wysokości. Najczęściej ten typ lamp kojarzy nam się z sypialnią lub ewentualnie kącikiem relaksu w salonie. Okazuje się jednak, że kinkiety mogą być bardzo przydatnym oświetleniem w wysokiej kuchni. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób je rozmieścimy oraz na jakie modele się zdecydujemy. W wysokich kuchniach kinkiety z powodzeniem mogą pełnić rolę dodatkowego oświetlenia, przydadzą się zarówno w przestrzeni międzyszafkowej, jak również na pozostałych ścianach. Oczywiście z rozwagą musimy wyznaczyć miejsce i wysokość, na jakiej umieścimy nasze kinkiety kuchenne. Będzie to zależało nie tylko od wysokości pomieszczenia, wzrostu naszych domowników, ale również od typu wybranego kinkietu. Na rynku dostępne są kinkiety ze światłem kierowanym ku górze lub ku dołowi. W zależności od tego, które model wybierzemy, tak do niego musimy dostosować wysokość jego mocowania.

Oświetlenie LED w wysokiej kuchni

W wysokiej kuchni nie może również zabraknąć dodatkowego oświetlenia LED, które będzie umieszczony w strefie między szafkowej, przy podłodze czy też wewnątrz szafek. Wciąż modne taśmy LED są niezastąpione nie tylko do stworzenia wyjątkowego klimatu, ale również praktycznego, delikatnego doświetlenia. W wysokiej kuchni będzie to szczególnie ważne, ponieważ światło w takim wnętrzu może się różnie rozpraszać. Gdybyśmy postawili wyłącznie na oświetlenie sufitowe, mogłoby się okazać, że do blatu roboczego dociera już znikoma ilość światła. Z tego powodu zdecydowanie warto zainwestować w oświetlenie podszafkowe. Jeśli nasza kuchnia jest nie tylko wysoka, ale również dość duża, a warto również taśmy LED zamontować przy podłodze. Będzie to znaczne ułatwienie nie tylko do wieczornego korzystania z kuchni, ale może również ułatwić poruszanie się po całym mieszkaniu czy domu.

Plafony w wysokiej kuchni? Czy to dobre rozwiązanie?

A co z plafonami? Czy w wysokiej kuchni ten typ oświetlenia sufitowego ma w ogóle rację bytu? Jak najbardziej! Choć oczywiście jeśli zdecydujemy się na plafony w wysokiej kuchni, będziemy musieli również doświetlić wnętrze innymi typami lamp, na przykład wymienionymi już wcześniej kinkietami. Takie połączenie może okazać się bardzo praktyczne, ponieważ plafony dadzą nam delikatne rozproszone, górne światło, a kinkiety wzmocnią je na wysokości naszego wzroku. Gdy dodamy do tego oświetlenie przestrzeni międzyszafkowej i blatu roboczego zyskamy bardzo uniwersalne i wydajne oświetlenie wysokiej kuchni. Zachęcamy do eksperymentowania, wyznaczania stref oświetlenia i sięgania po nietypowe rodzaje lamp, które mogą dać funkcjonalne i modne oświetlenie wysokiej kuchni.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link