Światłopedia » Czytelnia » Oświetlenie nastrojowe, czyli jak zaprojektować nastrój w sypialni z pomocą lamp

Oświetlenie nastrojowe, czyli jak zaprojektować nastrój w sypialni z pomocą lamp

Oświetlenie w sypialni może pełnić różne funkcje. Jego zadaniem jest nie tylko rozświetlić nasze wnętrze i umożliwić bezpieczne z niego korzystanie. W sypialni istotne jest również to, by z pomocą światła móc stworzyć wyjątkowy nastrój. A to właśnie sypialnia jest z tym wnętrzem, w którym odpoczywamy i relaksujemy się, dlatego tak ważne jest, by panowała w niej przyjemna atmosfera. Dziś chcielibyśmy skupić się na tym temacie i przybliżyć sposoby na to, jak z pomocą lamp zaprojektować nastrój w sypialni. Zapraszamy do lektury.

Jak stworzyć nastrój w sypialni z pomocą oświetlenia górnego?

Nie da się ukryć, że oświetlenie sufitowe jest podstawowym rozwiązaniem, po które sięgamy, by zapewnić odpowiednie doświetlenie każdego wnętrza, również w sypialni. Jako oświetlenie sufitowe definiujemy lampy wiszące, plafony, lampy natynkowe i podtynkowe. W sypialni możemy wykorzystać z powodzeniem każdy z tych rodzajów oświetlenia. Zasadniczo każdy z nich może stać się również oświetleniem nastrojowym. Ważne jest jednak to, w jaki sposób zostanie rozmieszczone, jakiej mocy i barwy światła użyjemy oraz czy skorzystamy z możliwości na przykład ściemniania światła. Projektując oświetlenie górne do sypialni, pamiętajmy o tym, by rozplanować je według stref. Chodzi o to, że lampy górne powinny być zlokalizowane wszędzie tam, gdzie będziemy korzystać z wnętrza. Nie powinno więc zabraknąć lampy w okolicach szafy, łóżka, toaletki czy też foteli.

Jakie oświetlenie sufitowe do sypialni będzie najbardziej nastrojowe?

Oczywiście każde oświetlenie sufitowe możemy zaaranżować tak, by z jego pomocą stworzyć wyjątkowy nastrój w sypialni. Jednak będą znaczące różnice pomiędzy różnymi typami tego oświetlenia. Najłatwiej będzie nam sterować światłem z wykorzystaniem lamp natynkowych i wiszących. Najlepiej wybierać modele, które posiadają regulację. Dzięki możliwości ustawienia kierunku czy kąta padania światła w łatwy sposób dopasujemy ilość świecących lamp do naszych aktualnych potrzeb. Duże znaczenie będzie miało również to, jakiej barwy żarówki zainstalujemy. Najlepszym wyborem w sypialni, szczególnie do tworzenia nastroju przytulności i relaksu, będzie oświetlenie o barwie ciepłej. Musimy jednak pamiętać, że nie sprawdzi się ono do pracy. Jeśli więc w sypialni mamy również kącik do pracy, będziemy musieli zainstalować oświetlenie o zmiennej barwie światła. Nie zapominajmy również o tym, że lampy górne dadzą nam światło rozproszone, czyli delikatne. Jeśli dodatkowo postawimy na modele z kloszami otwartymi bądź też ażurowymi, zyskamy jeszcze lepszy efekt delikatnego oświetlenia.

Czy kinkiety pomogą nam stworzyć wyjątkowy nastrój w sypialni?

Oczywiście, że tak! Kinkiety są typem lamp, który idealnie wpasują się do sypialni i zadbają o wyjątkowy nastrój. Te ścienne lampki, dzięki rozmieszczeniu wokół łóżka czy miejsc relaksu, mogą zapewnić nam odpowiednią atmosferę. Wybierając idealne kinkiety do sypialni, zwróćmy uwagę na to, jaki kierunek padania światła będą one miały. Jeśli zależy nam wyłącznie na nastrojowym oświetleniu punktowym, postawmy na te z kloszami kierującymi światło ku górze. Szczególnie modele, które klosze są pół przypuszczające, sprawdzą się w tej roli. Gdy zależy nam jednak również na tym, by było to funkcjonalne oświetlenie punktowe, zdecydowanie lepiej będzie wybrać modele świecące do dołu, bądź też posiadające regulowane ramię.

Oświetlenie punktowe do sypialni i jego rola w tworzeniu nastroju

Jeśli w naszej sypialni nie chcemy instalować nowych lamp, a zależy nam na jego wizualnym ociepleniu, możemy postawić na punktowe, stojące oświetlenie. Do tego celu możemy użyć zarówno lamp podłogowych, jak również lampek nocnych. Są one wprost stworzone do tego, by wizualnie ocieplić naszą sypialnię i stworzyć przyjemny nastrój. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w sklepach z oświetleniem znajdziemy ogromny wybór tego typu lamp do sypialni. To sprawia, że bez trudu znajdziemy idealną lampę do naszych potrzeb. Dodatkowo może ona pełnić również inne funkcje, ponieważ lampy stojące są łatwe do przenoszenia i będziemy mogli wykorzystać je w każdym wnętrzu i różnych sytuacjach.

Warto również pamiętać o tym, że lampki nocne czy też stojące są wprost stworzone do tworzenia wyjątkowego nastroju w sypialni. Możemy postawić na modele z abażurami wykonanymi z tkanin, koronek czy ażurów, które doskonale rozproszą światło i dodadzą wnętrzu intymnego charakteru.

Halogeny w sypialni jako forma oświetlenia nastrojowego

Ciekawym rozwiązaniem do stworzenia odpowiedniego nastroju w sypialni może być wykorzystanie do tego celu halogenów. Lampy te możemy zamocować zarówno przy suficie, jak również przy podłodze, czy na ścianie, dzięki czemu są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Nie tylko mogą kierować światło w konkretne miejsca, ale mogą też dawać nam oświetlenie kolorowe. A po to warto sięgnąć, jeśli zależy nam na stworzeniu wyjątkowej atmosfery w sypialni. Dla wyciszenia dobre będzie światło niebieskie, a dla miłosnego nastroju czerwone.

 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Jak oświetlić kącik czytelniczy za pomocą lampy podłogowej?
Jak oświetlić kącik czytelniczy za pomocą lampy stojącej?

Close