Światłopedia » Czytelnia » Plafony w sypialni – kilka pomysłów na modne wykorzystanie

Plafony w sypialni – kilka pomysłów na modne wykorzystanie

Plafony to typ oświetlenia ściennego lub sufitowego, który w obecnych czasach coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie dzieje się tak tylko z powodu mody, lecz jest efektem niezwykłej funkcjonalności tego rodzaju lamp. Dodatkowo na wzrost popularności plafonów wpływa moda na wnętrza w stylu nowoczesnym, w które znakomicie się one wpisują. Sypialnia jest miejscem, które jak żadne inne w domu kojarzy się z wypoczynkiem i szeroko pojmowanym relaksem. Oświetlenie takiego pomieszczenia musi sprzyjać jego przeznaczeniu. W sypialni świetnie sprawdzi się delikatne, rozproszone światło, więc zastosowanie matowych plafonów to w tym wypadku przysłowiowy “strzał w dziesiątkę”. Istotny jest również fakt, że ten typ oświetlenia nie zabiera dużo miejsca i z powodzeniem możemy go stosować nawet w niewielkich sypialniach. O tym, jak w modny, a zarazem funkcjonalny sposób wykorzystać plafony w naszych sypialniach, traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto postawić na plafon w sypialni?

Sypialnia to miejsce, w którym oddajemy się relaksowi, dlatego tak ważne jest, by w tym wnętrzu stworzyć z pomocą oświetlenia miłej, spokojnej atmosfery. By uzyskać wrażenie ciepła i miłości w pokoju, dobrze jest wykorzystać plafony. Te małe, sufitowe lampy są w stanie zapewnić nam delikatne, rozproszone światło. Te oprawy pozwolą na wyczarowanie w sypialni wyjątkowej atmosfery. Równocześnie mogą one zapewnić skuteczne doświetlenie całego pomieszczenia.

Plafony przez ostatnie lata były mało popularne. Kojarzyły się ze staromodnym oświetleniem, nieco przaśnym i mało efektownym. Dziś dostępne w sklepach z oświetleniem plafony są już zdecydowanie inne. Bez trudu znajdziemy modele nowoczesne, które będą doskonałym elementem aranżacji sypialni w każdym stylu od nowoczesnego, industrialnego, przez klasyczne i retro, po eklektyczne i skandynawskie.

Jakie plafony będą najlepsze do sypialni?

Plafony w sypialni zapewnią nam ogólne, o średniej mocy oświetlenie pomieszczenia. Ze względu na centralne ułożenie oraz montaż tuż pod sufitem sprawia, że ten typ lamp sprawdzi się jako górne, główne, rozproszone światło. Będzie to dobry wybór we wnętrzach, w których przede wszystkim odpoczywamy. Mogłoby być za to niewystarczające, jeśli w sypialni pracujemy lub wykonujemy prace precyzyjne. Wtedy niezbędne okaże się dodatkowe oświetlenie typu kinkiety lub lampy stojące. Plafony w sypialni zapewnią wystarczające doświetlenie pomieszczenia do wykonywania podstawowych czynności w czasie dnia i nocy.

Jeśli chodzi o konkretne modele plafonów, które mogą sprawdzić się w sypialniach, to szczególnie polecamy:

  • klasyczne okrągłe plafony – idealne do wnętrz klasycznych, ale i nowoczesnych. Najlepiej sprawdzą się modele wykonane ze szkła i tworzywa sztucznego;
  • plafony drewniane – będą bardzo eleganckim dodatkiem, który dodatkowo nada sypialni ciepłego i przytulnego charakteru;
  • kilka połączonych ze sobą plafonów – idealne rozwiązanie do większych sypialni;
  • plafony kwadratowe i o innych, nietypowych kształtach – będą stanowić urozmaicenie i przełamanie aranżacji wnętrza;
  • szklane plafony oraz te z dodatkiem metali z kolei doskonale sprawdzą się w sypialniach glamour.

Jak funkcjonalnie rozmieścić plafony w sypialni?

Oprócz doboru nie tylko modnych, ale i praktycznych plafonów, kluczowe jest również to, jak je rozmieścimy w naszym wnętrzu. Zazwyczaj stawiamy na centralnym umieszczeniu lampy na suficie. Nie zawsze jednak będzie to najlepsze wyjście. Sprawdzi się w małych i średniej wielkości sypialniach o kwadratowym kształcie. Jeśli nasza sypialnia jest większa lub nieregularna, to warto rozważyć inne możliwości montażu plafonów. Możemy umieścić ich kilka, w różnych punktach na suficie – symetrycznie lub asymetrycznie. Zawsze powinno być to dostosowane do naszych potrzeb oraz charakterystyki pomieszczenia. Zanim zdecydujemy się na konkretny układ, przemyślmy dokładnie, jaki jest rozkład stref w sypialni i gdzie potrzebujemy mocniejszego oświetlenia.

Jakie źródło światło dobrać do plafonów w sypialni?

By nasze oświetlenie sypialni było praktyczne i modne, warto również zadbać o dopasowanie odpowiedniego źródła światła. Do plafonów pasować będą różne, zarówno żarówki klasyczne, energooszczędne, jak i LED. Zdecydowanie polecamy instalację plafonów LED, które dadzą nam wydajne światło o dowolnej barwie światła. W sypialni najlepszym wyborem będzie to ciepłe lub neutralne. One pozwolą nam odpocząć i ułatwią zasypianie. Żarówki LED są dodatkowo energooszczędne, nie będziemy więc musieli obawiać się o zbyt wysokie rachunki za prąd. Warto również pamiętać, że tego typu oświetlenie jest ekologiczne.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Przykładowe miejsce na użycie plafonu w domu
Plafon jako niedocenione oświetlenie – zobacz, do czego możesz go wykorzystać!

Close