Czy lampa wisząca i skos to dobre połączenie? Wyjaśniamy!
Pokoje ze skosem są nieco trudniejsze w aranżacji niż pomieszczenia o klasycznym kształcie. Przestrzenie pod skosami powinny być pomysłowo zaaranżowane, w przeciwnym wypadku stracimy pół pokoju, a i w innej jego części odpowiednie ułożenie mebli może być niemożliwe. Podobnie jest z oświetleniem poddaszy. Zły projekt może spowodować, że poprawnie oświetlona będzie tylko część pokoju.
Jakie lampy wybierać do pokojów ze skosem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i podsunąć kilka prostych rozwiązań. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Zwiększ potencjał poddasza dobrym oświetleniem
Pomieszczenia ze skosem mają ogromny potencjał, trzeba tylko umieć go wykorzystać. Dobre oświetlenie może sprawić, że jego największe mankamenty nie będą rzucały się w oczy. Jak to się dzieje? Jeśli pod skosem zazwyczaj panuje mrok, to naturalnie odbieramy to jako miejsce mniej przyjazne i nie uwzględniamy w planach aranżacyjnych. Oczywiście wszystko dzieje się podświadomie, dlatego warto na to zwrócić uwagę i rozpocząć właśnie od pracy nad oświetleniem.
Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do skosów?
Jak już wspominaliśmy, wiele ograniczeń przy skosach możemy pokonać za pomocą prawidłowego oświetlenia. Dobieranie lamp jest łatwiejsze, niż nam się wydaje – wystarczy tylko pomyśleć nad efektem, jaki chcielibyśmy uzyskać i ogólnym charakterem pomieszczenia. Pokój będzie klasyczny i zabudowany, czy minimalistyczny i loftowy? Poddasze zmieniamy w sypialnię, łazienkę, a może w bibliotekę z kącikiem czytelniczym? Każda opcja wymaga od nas zainstalowania innego typu lampy.
W sypialni powinno dominować łagodne i ciepłe światło, co osiągniemy kinkietami albo małymi lampami stojącymi. Łazienka musi być dobrze oświetlona, żeby nic nie przeszkadzało w wykonywaniu bardziej skomplikowanych czynności. Z kolei biblioteka może mieć mieszane światło. Główne – chłodniejsze, dodające energii w codziennych aktywnościach i dodatkowe – ciepłe, które będzie idealne do wieczornego czytania.
Lampa wisząca i skos – czy to do siebie pasuje?
Wydawałoby się, że skos może nie być dobrym miejscem do instalacji lampy wiszącej. Przecież i tak jest już mniej miejsca, więc gdzie jeszcze ją wcisnąć? Jednak jej instalacja może przynieść wiele pożytku, szczególnie jeśli lubimy dobrze oświetlone przestrzenie.
Oto kilka możliwości montażu lampy wiszącej na poddaszu:
- zdecyduj się na lampę typu pająk – jej ramiona można zaczepić w dowolnym miejscu, a także skracać, co pozwoli dobrze doświetlić nie tylko kawałek ściany przed spadem, ale też sam skos;
- zawieś lampy wiszące w miejscach, gdzie sufit jest najwyżej – niektóre poddasza są na tyle duże, że część bez spadu przechodzi przez środek pomieszczenia. Dzięki temu właściwie oświetlimy cały pokój. Wystarczy tylko mocna żarówka i klosz, który odpowiednio rozproszy światło;
- lampy wiszące zainstaluj w okolicy luster, co wzmocni efekt i optycznie powiększy małe poddasze.
Jak zagospodarować skos? Czyli nie tylko lampami człowiek żyje
Kwestię oświetlenia mamy za sobą. Teraz warto zastanowić się, jakie pomieszczenie znajdzie się na poddaszu. Jeśli ma to być sypialnia, to warto uzupełnić łóżko o kilka szafek. Dobrym rozwiązaniem będzie zabudowa skosu półkami i ukrycie ich pod przesuwnymi drzwiami. Dzięki temu nie będą nam zajmować miejsca, podczas gdy będą otwarte.
Świetnie sprawdzą się też wszelkie meble 2w1. Stolik, który można schować w ścianie, składane łóżko, antresola z biurkiem – możliwości jest mnóstwo.
A co z ciasnymi pomieszczeniami? Lampy do małych poddaszy
Bardzo małe poddasze też możemy zamienić w coś użytecznego, na wzór mikroapartamentu. Jednak wtedy będziemy zmuszeni do rezygnacji z wiszących lamp. O wiele lepiej sprawdzą się LEDowe reflektory ukryte w skosie. Niektóre modele dadzą nam zaskakująco dużo światła i będą w stanie zbudować ciekawy klimat. Nie zapominajmy także o reflektorach z klipsami, które można przyczepić do podstawy łóżka lub innych mebli.
Czy lampa wisząca może być zamontowana na poddaszu? Podsumowanie
Lampa wisząca może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zamontowana w odpowiednim miejscu, dobrze oświetli całe pomieszczenie i da wiele możliwości regulacji poziomu natężenia światła oraz jego barwy.
Pamiętajmy również, że w przeciwieństwie do innych pomieszczeń, planowanie rozkładu poddasza warto rozpocząć od wybrania dobrego miejsca na oświetlenie. Da nam to gwarancję zachowania wybranego klimatu i stylu, jednocześnie nie przeszkadzając w dalszej realizacji projektu.