Światłopedia » Czytelnia » 7 pomysłów na funkcjonalne oświetlenie pokoju nastolatka

7 pomysłów na funkcjonalne oświetlenie pokoju nastolatka

Gdy urządzamy pokój dla nastolatka, zwykle kierujemy się jego zainteresowaniami i gustami, pozostawiając naszemu dziecku swobodę wyboru poszczególnych elementów wyposażenia. Dobrym pomysłem będzie jednak zainteresowanie się wyborem oświetlenia, ponieważ ma ono ogromne przełożenie na funkcjonowanie naszej kilkunastoletniej pociechy. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu będziemy w stanie na przykład podzielić pokój nastolatka na strefy, co pozwoli mu oddzielić naukę od czasu wolnego. Przedstawiamy 7 pomysłów na oświetlenie pokoju nastolatka! Zapraszamy do lektury naszego poradnika o lampach. 

Pomysł nr 1 – wielofunkcyjna lampa sufitowa 

Wybierając lampę sufitową do pokoju nastolatka, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, lampa sufitowa powinna dawać światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Najlepiej, by światło to odbijało się się od sufitu – dzięki temu uzyskamy efekt jego rozproszenia po całym pomieszczeniu. Jeśli pokój nastolatka ma wyjątkowo dużą powierzchnię, to dobrym pomysłem będzie zainstalowanie w nim dwóch lamp sufitowych. Wówczas warto mieszać ze sobą różne moce żarówek dające światło o odmiennej barwie. W przestrzeni przeznaczonej do nauki niech to będzie światło zbliżone do białego, neutralne. Natomiast w strefie gdzie dziecko się relaksuje, warto umieścić źródła ciepłego światła. 

Oświetlenie w pokoju nastolatka – w jakim stylu wybrać lampę sufitową?

Nastolatkom lubiącym nowoczesne klimaty do gustu przypadną lampy sufitowe w stylu loftowym. Poza tym taki wariant – ozdobne “gołe” żarówki bez abażurów dadzą też sporo światła i równomiernie oświetlą pokój. Dobrym wyborem będą także lampy sufitowe z abażurami w geometrycznym kształcie. Podkreślą one niepowtarzalny charakter pokoju nastolatka. 

Pomysł nr 2 – lampa wisząca

Jako oświetlenie dodatkowe w pokoju nastolatka świetnie sprawdzi się lampa wisząca. Można umieścić ją na przykład nad biurkiem przeznaczonym do nauki – trzeba tylko zwrócić uwagę, aby zawiesić ją na optymalnej wysokości. Powinna być zamontowana na tyle nisko, by odpowiednio oświetlała kącik do nauki i na tyle wysoko, aby w razie wstawiania nie uderzyć w nią głową. Lampę wiszącą można zainstalować także w przestrzeni pokoju przeznaczonej do relaksu, na przykład nad fotelem, w którym nasz nastolatek pochłania niezliczone ilości książek.

Pomysł nr 3 – plafon w pokoju młodzieżowym

Plafon wrócił do łask i będzie dobrym wyborem do pokoju nastolatka. Ma on jedną bezkonkurencyjną zaletę – rozprasza światło, dzięki czemu równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Fanom klimatów vintage do gustu przypadną zwłaszcza plafony w stylu retro. Będą pasowały na przykład do pokoju stylizowanego na lata 60.

Pomysł nr 4 – reflektor sufitowy 

Reflektor sufitowy okaże się nieoceniony w dzieleniu pokoju nastolatka na strefy. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że możemy ustawić go wedle swoich preferencji. Dzięki temu nastolatek będzie miał możliwość wyodrębnić takie kontrapunkty swojego pokoju, jakie uzna za istotne. Dobrym pomysłem jest na przykład skierowanie reflektora sufitowego na wiszące na ścianach plakaty lub fotografie. Jeśli nastolatek jest kolekcjonerem na przykład płyt, książek czy gier, to za pomocą reflektora będzie mógł je wyeksponować. 

Pomysł nr 5 – funkcjonalna lampka biurowa

Wybór lampki biurowej do pokoju nastolatka powinien być przemyślany. Wbrew pozorom może mieć ona duży wpływ na poziom skupienia dziecka i efektywność nauki. Radzimy wybierać lampki biurowe o neutralnej barwie. Długie godziny spędzone na nauce przy lampce dającej ciepłe światło, bardzo nadwyrężą nasz wzrok. Najlepiej zdecydować się na model z regulowanym ramieniem – dzięki temu nastolatek będzie miał możliwość ustawienia kąta padania światła wedle swoich preferencji. Warto wiedzieć, że w przypadku osób leworęcznych, światło powinno padać z prawej strony, natomiast w przypadku praworęcznych – na odwrót. 

Pomysł nr 6 – kinkiet

Kinkiety już dawno przestały kojarzyć się ze staromodnymi wnętrzami. Obecnie na rynku przebierać można w przeróżnych wariantach nowoczesnych lamp ściennych. Nastolatkowi z pewnością spodoba się kinkiet w stylu industrialnym. Takie oświetlenie znajdzie swoje zastosowanie na przykład w przestrzeni przeznaczonej do relaksu, w trakcie czytania książek, surfowania po internecie czy oglądania serialu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kinkietu nad łóżkiem. Wówczas warto zainstalować włącznik ze ściemniaczem, aby nastolatek mógł regulować poziom jasności wedle swoich preferencji. 

Pomysł nr 7 – stylowa lampka nocna

Nastolatkowi na pewno przyda się lampka nocna, zwłaszcza kiedy lubi czytać w łóżku przed snem. Warto postawić na przykład na nowoczesną lampkę z abażurem w kształcie diamentu. Popularnością cieszą się również lampki nocne na metalowej konstrukcji. Taki model bez wątpienia ożywi pokój nastolatka. 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w domowym biurze?
3 najciekawsze inspiracje na oświetlenie do domowego biura

Close