Światłopedia » Czytelnia » Abc oświetlenia w pokoju dziecka – kompleksowy przewodnik

Abc oświetlenia w pokoju dziecka – kompleksowy przewodnik

​​

Kiedy w rodzinie pojawia się nowy członek, dumni rodzice stają przed szeregiem wyzwań związanych z zapewnieniem mu odpowiednich warunków do życia. Jeśli warunki lokalowe na to pozwalają, maluszek dostaje swój własny pokój. Rodzice urządzając go, zwykle skupiają się na malowaniu ścian, wstawianiu nowych mebelków, kupowaniem zabawek oraz przedmiotów, które stymulują zmysły dziecka. Rzadziej jednak zastanawiają się nad kwestią oświetlenia pokoju dziecięcego i często pozostawiają je bez zmian, co zazwyczaj oznacza wiszącą lampę na środku sufitu. Zdecydowanie nie jest to dobre rozwiązanie. Jak więc dobrać oświetlenie do pokoju dziecka? Te kwestie postanowiliśmy naświetlić w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak dobrać oświetlenie górne do pokoju dziecięcego?

Oświetlenie górne jest podstawowym typem oświetlenia w każdym pomieszczeniu, także w pokoju dziecka. To ono zapewnia rozproszone doświetlenie wnętrza, umożliwiając korzystanie z niego. Jakie powinno być oświetlenie górne w pokoju dziecięcym? Przede wszystkim wybierajmy lampy, które będą bezpieczne. Powinny być poza zasięgiem dziecięcych rąk. W zazwyczaj niewielkich pokojach maluchów dobrze sprawdzą się modele lamp wiszących lub sufitowych z motywami dziecięcych bohaterów. Zazwyczaj są to lampy z kloszami nieprzezroczystymi, które będą kierować światło ku wnętrzu pomieszczenia. Jeśli wolimy lżejsze wizualnie konstrukcje, warto sięgnąć po lampy wiszące wykonane ze sznurka, wikliny, piór czy koronki. Takie lampy będą wyjątkowo efektowne, ale niestety trudniej utrzymać je w idealnej czystości. Jeśli więc nasze dziecko ma alergie, zdecydowanie odradzamy ten typ lamp sufitowych.

Oprócz lamp wiszących w pokoju dziecka mogą dobrze sprawdzić się również plafony lub lampy natynkowe. Choć są one osadzone tuż przy suficie, dobrze oświetlą pokój, szczególnie ten mniejszy lub średniej wielkości. Takie lampy nie będą też nadmiernie gromadzić kurzu i roztoczy.

Lampki nocne do pokoju dziecka

W pokoju dziecka nie może zabraknąć lampki nocnej. Ten typ oświetlenia jest niezbędny nie tylko dla maluchów bojących się ciemności, ale również przyda się każdemu rodzicowi, który lubi w nocy skontrolować sen dziecka. Dodatkowo taka lampka nocna zapewni delikatne światło, które przyda się do wieczornego odpoczynku, ułatwi proces zasypiania oraz przyda się to wieczornej lektury. Jeśli chodzi o wybór lampki nocnej do pokoju dziecka, to możemy zdecydować się na modele dotykowe, LED, klasyczne z kloszami lub w nietuzinkowych kształtach (misia, chmurki, Muminka, autka itd.).

Czy warto wykorzystać kinkiety w pokoju dziecięcym?

Nieco niedocenianym typem oświetlenia dziecięcego są kinkiety. Wbrew pozorom ten typ lamp może bardzo dobrze sprawdzić się w pokoju malucha. Warto zamontować je w kilku miejscach, dzięki czemu doskonale wesprą główne, górne oświetlenie oraz w niektórych przypadkach je zastąpią, np. podczas zabawy. A gdzie warto je rozmieścić? Przede wszystkim kinkiety przydadzą się przy łóżku, fotelu do czytania (czy karmienia, jeśli mamy w domu niemowlę), przy miejscu zabawy i stoliku do rysowania. W tym przypadku dobrze jest postawić na kinkiety ze światłem skierowanym ku podłodze. Wybierajmy przede wszystkim modele kinkietów, które posiadają regulację kierunku i kąta padania światła. Dzięki temu łatwo i szybko, w zależności od potrzeb, dopasujemy oświetlenie do pokoju dziecka. Kinkiety w sklepach internetowych z oświetleniem dostępne są w wielu wzorach i kolorach, co daje nam szansę na idealne dopasowanie ich do pokoju malucha.

Lampy stojące w pokoju dziecka

W dziecięcym pokoju przydatne mogą również okazać się lampy stojące. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego przedstawienia i doświetlenia punktowego miejsca, w którym akurat spędza czas nasza pociecha. Taka lampa stojąca może zostać wykorzystana do  wieczornych rytuałów, wspólnego czytania książek czy po prostu w trakcie zabawy malucha. Co więcej, jest wiele sytuacji w których stojąca lampa w pokoju dziecięcym, okaże się niezastąpiona. Z jej pomocą oświetlimy biurko, kącik czytelniczy, miejsce zabaw czy ją samą wykorzystamy do zabawy światłem i cieniem. Podczas wyboru lampy stojącej do pokoju dziecięcego powinniśmy kierować się przede wszystkim jej wielofunkcyjnością. Najlepsze będą modele z pełną regulacją, tak abyśmy swobodnie mogli zmieniać ustawienia ramion ze źródłem światła. Jeśli chodzi o aspekt wizualny lamp stojących, to również bez problemu znajdziemy takie, które spodobają się zarówno nam, jak i naszym maluchom.

Jakie oświetlenie dekoracyjne wybrać do pokoju malucha?

W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć oświetlenia dekoracyjnego. Maluchy bardzo lubią świetlne efekty, które mogą nawet pomóc podczas zasypiania. Jakiego typu oświetlenie dekoracyjne warto myć w pokoju dziecięcym? Przede wszystkim różnego typu lampiony, świetlne łańcuchy i ozdobne lampki na przykład stojące. Pamiętajmy jednak, że zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego całe oświetlenie pokoju malucha powinno spełniać odpowiednie aspekty bezpieczeństwa.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Pojęcia oświetleniowe: D jak dyfrakcja

Close