Światłopedia » Czytelnia » ABC oświetlenia do kuchni – kompleksowy przewodnik

ABC oświetlenia do kuchni – kompleksowy przewodnik

Wiele osób wspominając rodzinny dom, ze szczególnym sentymentem mówi o kuchni. Często właśnie to pomieszczenie staje się niemym świadkiem podejmowania najważniejszych decyzji, rozmów czy wydarzeń z życia rodziny. Wszyscy mamy jakieś wyobrażenie kuchni i gdy przychodzi nam ją urządzić, myślimy o wielu rzeczach: rozmieszczeniu blatów, doborze sprzętów kuchennych i ich usytuowaniu w kuchni, wyborze płytek na ściany czy kolorze szafek kuchennych. Rzadko jednak myślimy o tym, jak oświetlić naszą kuchnię. W tym właśnie pomoże niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Jak wybrać główne oświetlenie do kuchni?

Główne oświetlenie w kuchni powinno dawać taką ilość światła, by oświetlić całe pomieszczenie. Musi być również łatwe w czyszczeniu, gdyż kuchnia to miejsce, w którym wiecznie zbiera się tłuszcz i brud, zaś nikt nie chce, aby przedostawały się one do przygotowywanych tam posiłków.

Jeśli chodzi o typ lamp, najlepiej sprawdzą się tu lampy wiszące, które mają możliwość regulacji długości oraz plafony. Główną zaletą plafonów jest fakt, że nie zajmują one miejsca i są dyskretne. Dają również rozproszone światło, co w przypadku oświetlenia głównego w kuchni jest ogromnym plusem. Należy pamiętać, by odpowiednio dobrać oprawy – muszą być przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia. Wybór kloszy wydaje się łatwą sprawą, ale trzeba wziąć pod uwagę kwestię ich czyszczenia. Najlepiej sprawdzą się proste modele bez ozdobników, które zatrzymują kurz i brud. Ich kształt nie powinien sprawiać, że chcąc je wyczyścić, będziemy musieli używać wykałaczek lub podobnych wynalazków.

Jak oświetlić blat kuchenny?

Blat roboczy w kuchni jest miejscem, na którym przygotowujemy posiłki. Podczas tej czynności musimy mieć dobry widok na całą jego powierzchnię. Oświetlenie główne dające rozproszone światło często jest wystarczające, lecz dla naszej wygody oraz ze względów bezpieczeństwa warto dodatkowo to miejsce oświetlić. 

W tym przypadku można zastosować spoty LED zainstalowane u dołu szafek wiszących nad blatem. To rozwiązanie da nam dużą ilość światła skierowanego tam, gdzie będziemy go potrzebowali, czyli wprost na powierzchnię blatu. Minusem będzie konieczność montowania spotów w szafkach, co zmniejszy nam ich powierzchnię użytkową.

Tego problemu pozbędziemy się, jeśli zamiast spotów montowanych w szafkach, użyjemy przyklejonych do ich spodów taśm LED. W ten sposób unikniemy zmniejszenia powierzchni użytkowej, lecz taśmy LED nie dadzą nam takiej ilości światła jak spoty. Większość osób jednak uzna to rozwiązanie za wystarczające. Oba te typy oświetlenia zapewniają nam bonus w postaci niskiej energożerności, co wprost przekłada się na oszczędność dla naszego portfela.

Prawidłowe oświetlenie stołu w kuchni

Stół stanowi serce kuchni. To przy nim zazwyczaj spożywamy posiłki w rodzinnym gronie. Często jest też wykorzystywany przez dzieci do odrabiania zadań domowych, bądź przez dorosłych do czytania. Warto jest zadbać o jego prawidłowe oświetlenie. Zazwyczaj nad stołem sprawdzają się lampy wiszące. Czasami jednak, zwłaszcza gdy stół w kuchni pełni funkcję jadalni i do tego jest rozkładany, lampa wisząca dopasowana do jego małej wersji, nie sprawdzi się po jego rozłożeniu. W takim przypadku możemy zastosować reflektory sufitowe, które mają możliwość skierowania światła w różnych kierunkach. Dodatkową ich zaletą jest to, że nadadzą kuchni bardzo stylowy wygląd. Przy wyborze oświetlenia nad stół nie zapominajmy o żarówce. W tym miejscu sprawdzi się taka o ciepłej barwie. Nada ona wnętrzu przytulności, która jest pożądana. Co do mocy samej żarówki, to nie musi być bardzo duża (w przeciwieństwie do oświetlenia np. blatu), ale musi dawać dość światła, by przy stole można było czytać.

Dodatkowe oświetlenie do kuchni

W większych kuchniach dodatkowym oświetleniem możemy podkreślić zarówno strefy, jak i elementy dekoracyjne. W tej roli świetnie sprawdzą się punktowe źródła światła takie jak reflektory czy kinkiety.

Oświetlenie szafek kuchennych

Często podczas przygotowywania posiłku potrzebujemy znaleźć w szafce kuchennej, np. przyprawę. Po jej otwarciu okazuje się, że oświetlenie główne nie radzi sobie z rozproszeniem mroku w jej wnętrzu i pozostaje nam szukanie potrzebnej rzeczy po omacku.

Aby zaradzić podobnym sytuacjom, warto zamontować oświetlenie wewnątrz szafek kuchennych. W tej roli zdecydowanie najlepiej sprawdzą się taśmy LED, które bez trudu przykleimy wewnątrz mebli, a dadzą nam wystarczającą ilość światła, byśmy bez trudu odnaleźli każdą umieszczoną w nich rzecz.

Czy warto oświetlić podłogę w kuchni?

Oświetlenie podłogi w kuchni wydaje się zbędnym zabiegiem, lecz sprawdzi się jeśli chcemy w bezpieczny sposób korzystać z pomieszczenia nocą bez włączania głównego oświetlenia, np. by nie budzić domowników. Najprostszym sposobem na oświetlenie podłogi jest zamontowanie taśm LED na listwach przypodłogowych i umieszczenie włącznika do nich np. przy drzwiach do kuchni. Delikatne światło pozwoli nam bezpiecznie poruszać się po pomieszczeniu bez ryzyka odniesienia kontuzji.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Zalety lamp podłogowych we wnętrzach
Stojące lampy podłogowe – SOS w ciemnych wnętrzach

Close