Światłopedia » Typy lampy » Plafony » Wymiana żarówki w plafonie sufitowym. Kilka prostych sposobów!

Wymiana żarówki w plafonie sufitowym. Kilka prostych sposobów!

Każdy z nas pewnie słyszał kawały dotyczące wymiany żarówek w oświetleniu sufitowym. Możemy się założyć, że takie żarty powstawały po przykrych doświadczeniach z plafonami. Te smukłe lampy, które potrafią wpasować się w każde pomieszczenie, mają jedną wadę – ciężko dobrać się do ich środka. Na szczęście postęp technologii produkcji żarówek poszedł na tyle do przodu, że takie wymiany nie muszą być bardzo częste. Niemniej warto wiedzieć, jak szybko i sprawnie odkręcić plafonowy klosz.

Zapraszamy do lektury poradnika!

Wymiana żarówki zależy od typu plafonu i jego układu

Nie wszystkie plafony zamocowane są na suficie w taki sam sposób. Niektóre z nich ciasno przylegają do ściany, inne mają złożoną konstrukcję i dostanie się do ich wnętrza, przypomina rozkręcanie typowych reflektorów. Niezależnie od tego, jak zbudowany jest nasz plafon, wymiana żarówki może być prostsza, niż się wydaje.

Jak wymienić żarówkę w plafonie płaskim?

Płaskie plafony mają zazwyczaj gładkie klosze, które przytwierdzone są do podstawy za pomocą żabek lub śrubek. Chociaż ich demontaż może wydawać się niemożliwy, to warto jedną ręką przytrzymać klosz, a drugą spróbować odgiąć albo wyciągnąć zaczepy. W razie problemów możemy poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma i zabezpieczy ruchomą część, podczas gdy my będziemy siłować się z uchwytami.

Bywają modele plafonów, które zamiast zaczepów mają śruby. Takie najłatwiej zdemontować. Wystarczy tylko odkręcić je za pomocą śrubokrętu, jednocześnie nie zapominając o trzymaniu klosza.

Jak wymienić żarówkę w plafonie złożonym?

Plafon złożony jest prostszy w obsłudze o płaskiego. Podstawa nie musi być ciasno połączona z kloszem, dzięki czemu nie znajdziemy w nim zaczepów, które przyprawiają o ból głowy. Taki typ plafonów najczęściej jest platformą, na której stoją reflektorki. Wymiana żarówek polega na odgięciu sprężynek i wyciągnięciu lampek.

Wszystko jest tak proste, że poradzimy sobie nawet bez pomocy. W razie problemów skorzystajmy z drabiny, która jeszcze bardziej ułatwi nam zobaczenie specjalnych zapięć i pozwoli wygodniej przy nich manipulować.

Jak wymienić żarówkę w plafonie typu listwa?

Plafony typu listwa są najłatwiejsze w obsłudze, porównując je z poprzednimi typami. Nie ma kloszy przytwierdzonych na śrubach ani zaczepów przy reflektorach. Najczęściej wystarczy po prostu wykręcić żarówkę z uchwytów, których w plafonie listwowym jest kilka.

Prawdopodobnie trafimy także na modele, w których każda z żarówek będzie zabezpieczona małym kloszem, jednak wtedy zastosowane będą łatwiejsze rozwiązania konstrukcyjne, które nie będą od nas wymagały zwiększonego nakładu pracy i skorzystania z dodatkowej pomocy.

Plafony nietypowe – jak postępować przy wymianie żarówki

Zdarzają się plafony nietypowe, które są połączeniem kilku wymienionych typów, lub posiadają niecodzienne mocowanie. W takich wypadkach warto wejść po drabinie i dokładnie przyjrzeć się sposobom instalacji żarówek. Najczęściej już po kilku chwilach wymyślimy sposób, w jakim szybko dostaniemy się do wnętrza plafonu.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 1 Średnia: 5]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Jak wybrać nowoczesne kinkiety do salonu i sypialni
Nowoczesne kinkiety do salonu i sypialni jak wybrać najlepszy

Close