Światłopedia » Czytelnia » LED czy halogen w salonie – którą żarówkę wybrać? Doradzamy

LED czy halogen w salonie – którą żarówkę wybrać? Doradzamy

Odpowiednie oświetlenie salonu to niezwykle istotna kwestia – potrafi go wizualnie zmniejszyć lub zwiększyć. Jest w stanie także wpłynąć na jego proporcje oraz panujący w pomieszczeniu klimat. By prawidłowo doświetlić nasze wnętrze, oprócz nowoczesnej oprawy oświetleniowej, potrzebujemy także właściwie dobranego źródła światła. Możemy zdecydować się na LED-y lub halogeny. Które źródło światła będzie najlepsze do naszego salonu? Poznajcie porady, dzięki którym pomożemy Wam wybrać najbardziej praktyczne rozwiązanie!

LED-y i halogeny – charakterystyka

Zarówno LED-y, jak i halogeny to popularny wybór do salonu. Żarówki są chętnie kupowane ze względu na ich bardzo dobre możliwości oświetleniowe, a także wydajność w oszczędzaniu energii. Poniżej charakteryzujemy obydwa źródła światła, które mogą się znaleźć w naszym salonie.

Jak działają LED-y?

Diody LED nazywane są również diodami elektroluminescencyjnymi. Emitują światło, przepuszczając prąd przez półprzewodnik. W tym całym procesie niewielka część energii jest emitowana jako promieniowanie cieplne. Oznacza to, że LED-y wyróżnia wysoka efektywność. Co więcej, nie odprowadzają tak dużo ciepła i zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Diody znane są też z tego, że wytwarzają żywe i przyjemne dla oka kolory.

Co wyróżnia halogeny?

We wnętrzu oprawki żarówki halogenowej, tak jak w tradycyjnej, znajduje się gaz szlachetny i halogen (zazwyczaj jest to jod lub brom). Krążą wokół rozgrzanego żarnika, w efekcie czego zmieniają się w energię, czyli światło oraz ciepło. Żarówki halogenowe są znacznie trwalsze i bardziej energooszczędne niż tradycyjne – działają aż trzy razy dłużej. Ponadto dają intensywnie ciepły blask.

LED-y i halogeny – porównanie obu żarówek z perspektywy ich użytkowania

Żarówki LED i halogeny, jak już wspomnieliśmy wyżej, znacznie różnią się między sobą budową oraz rodzajem wykorzystywanej technologii. Kontrast pomiędzy obydwoma źródłami światła łatwo także zauważyć na poziomie ich użytkowania, np. w salonie. Zwróćmy uwagę na te, które mogą wydawać się użytkownikom najbardziej istotne.

Jasność źródeł światła

Diody LED są znane z tego, że emitują niezwykle jasne i wyraziste światło. Będą się doskonale nadawały do oświetlenia naszego salonu, bez względu na to, jak dużym pomieszczeniem dysponujemy. Niektóre modele żarówek halogenowych również cechują się zadowalającą jasnością, ale nie tak dobrą jak LED-y.

Barwa światła emitowanego przez żarówki

Oświetlenie LED emituje oświetlenie o niższej temperaturze barwowej niż halogeny – bardziej neutralne i zbliżone do światła dziennego. To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać w naszym salonie efekt naturalnego i przyjaznego dla oka oświetlenia. Natomiast halogeny emitują światło o zdecydowanie wyższej temperaturze barwowej. Sprawia to, że są one znacznie bardziej intensywne i skoncentrowane. Wybór pomiędzy diodami LED a halogenami do salonu zależy od tego, jaki efekt barwy oświetlenia chcemy osiągnąć.

Trwałość – która z żarówek ma najwyższą?

Żarówki LED wyróżniają się bardzo długą żywotnością – są w stanie pracować nawet 50 tysięcy godzin. Co więcej, zasadniczo nie mogą ulec stłuczeniu. Żywotność halogenów jest znacznie mniejsza – zazwyczaj wynosi 4 tysiące godzin. Mimo wszystko wystarczają zdecydowanie dłużej, niż tradycyjne żarówki.

Cena – które źródło światła będzie tańsze?

LED-y są na ogół droższe niż halogeny. Jednakże uznaje się je za znacznie bardziej energooszczędne. Czyni je to bezpieczniejszymi dla środowiska. Ponadto pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy w dłuższej perspektywie, co będziemy w stanie zauważyć w rachunkach za prąd wkrótce po ich zastosowaniu w naszym salonie. Natomiast halogeny są zdecydowanie tańsze niż diody LED. Pomimo tego musimy je częściej wymieniać, co może prowadzić do wyższych kosztów w późniejszym czasie.

LED-y i halogeny a kwestie bezpieczeństwa 

Żarówki LED nie nagrzewają się aż tak mocno jak halogeny. Po użyciu są znacznie chłodniejsze. Pomimo tego trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności. Co więcej, diody LED nie posiadają szkodliwych chemikaliów i gazów. Natomiast halogeny nagrzewają się niezwykle intensywnie – nie należy ich dotykać, dopóki nie ostygną. Wytwarzają światło podczerwone, które może być szkodliwe dla różnych typów tkanin. Ponadto żarówki halogenowe mają negatywny wpływ na skórę. Dlatego przy zakładaniu ich do lampy należy założyć rękawiczki.

LED czy halogen – co wybrać do salonu?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej wybrać do naszego salonu LED-y, czy halogeny. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz specyfiki oświetlanego przez nas wnętrza. Niemniej jednak diody LED zdecydowanie zaczynają dominować na rynku nad halogenami. Są od nich przede wszystkim bardziej żywotne, a także mają wyższą wydajność. 

Zakaz halogenów w Unii Europejskiej

Co istotne, od początku września 2018 roku na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej obowiązuje zakaz produkcji i importowania halogenów, a w sklepach mają być dostępne do wyczerpania zapasów. Ich wycofanie z rynku ma przynieść oszczędność energii i mniejsze rachunki za prąd. Jednakże w sprzedaży mogą być nadal niektóre żarówki z obniżonym napięciem. 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Pomysły na oświetlenie aneksu kuchennego
Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym? 4 nietypowe pomysły

Close