Światłopedia » Czytelnia » Po czym poznać, że żarówka LED nie jest dopasowana do naszej lampy?

Po czym poznać, że żarówka LED nie jest dopasowana do naszej lampy?

Dzisiaj mianem żarówek określa się wszystkie źródła światła, niezależnie od ich budowy i przeznaczenia. Jednak warto wiedzieć, że określenie „żarówka” pierwotnie oznaczało źródło światła z żarnikiem, czyli małym drucikiem, który zna każdy, kto korzystał z oświetlenia starego typu.

Obecnie najczęściej do lamp używamy ledowego źródła światła, ponieważ jego działanie i żywotność znacznie przewyższają klasyczne żarówki. Wadą ledów i ogromnej ilości takich lampek jest trudność w znalezieniu odpowiedniej żarówki. W poniższym artykule postaramy się wytłumaczyć, jak szybko dobrać odpowiedniego leda do naszej lampy. Zapraszamy do lektury!

Właściwe napięcie a wybór odpowiedniej żarówki led

Zanim zaczniemy rozglądać się za żarówką o właściwym kształcie i rozmiarze, powinniśmy sprawdzić, jakie napięcie ma nasze źródło zasilania. Niektóre źródła światła wymagają żarówek o niskim napięciu, a do innych wepniemy jedynie te wysokonapięciowe. Pamiętajmy jednak, że żarówek niskonapięciowych nie można podłączyć bezpośrednio do gniazdka. Robimy to tylko przez specjalny zasilacz, który obniża napięcie sieciowe.

Niskonapięciowymi źródłami światła są zazwyczaj halogeny i listwy ledowe. Żarówka niedopasowana do napięcia lampy nie zaświeci się, będzie świeciła gorzej lub szybko się „spali”.

Jak dobrać właściwy trzonek i rozmiar żarówki led?

Zaraz po napięciu zwracamy uwagę na rozmiary żarówki. Jednak nie mamy na myśli jedynie jej gabarytów, a również szerokość trzonka. Gwinty są zwykle dobrze opisane przez producentów i jedyne co musimy zrobić, to dobrać odpowiedni typ, który będzie pasował do naszej lampy. Nieco inaczej jest z rozmiarami samej żarówki. Nie powinna ona wystawać ponad lampę ani stykać się z kloszem.

Dobrze dobrana żarówka do lampy nie będzie nas razić, a także da dokładnie taki efekt, jaki zaplanował dla niej producent.

Jak dobrać odpowiednią moc żarówki led do naszej lampy?

Napięcie, trzonek i rozmiar żarówki wydają się skomplikowane w wyborze? To jednak nie wszystko i zwrócić uwagę musimy również na moc żarówki. To właśnie od niej zależy jasność lampy. Natężenie świecenia żarówek przedstawia się w lumenach, czyli jednostce przedstawiającej wielkość strumienia światła.

Warto zwrócić uwagę na to, że nie warto porównywać mocy żarówki led i klasycznej, gdyż led o tej samej mocy da o wiele intensywniejsze światło, niż żarówka starego typu. Najlepiej sugerować się opisem producenta i zdecydować się na lampkę, która spełnia nasze wymagania pod względem jasności i kąta świecenia.

Jasność żarówki dobieramy na podstawie czynności, które najczęściej wykonujemy. Do wypoczynku wystarczy słabe światło, z kolei do skomplikowanych czynności potrzebujemy intensywnego źródła światła.

Wybór odpowiedniej barwy leda

Kolejny parametr żarówki, na który należy zwrócić uwagę to temperatura barwowa. Im wyższa wartość podana w Kelwinach, tym chłodniejsze światło lampki. Pamiętajmy, że ciepłe światło wybiera się do pomieszczeń przeznaczonych do relaksu i odpoczynku, a zimne tam, gdzie pracujemy lub uczymy się.

Jeśli temperatura barwowa żarówki zostanie źle dobrana, to odczujemy to jako dyskomfort. Na przykład intensywne i zimne światło w sypialni utrudni nam zasypianie.

Przed zakupem ledów zwróć uwagę na gwarancję producenta

Technologia led gwarantuje o wiele dłuższe świecenie, jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie ledy są takiej samej jakości. Najbezpieczniej jest zwrócić uwagę na informacje, jakie podaje producent na opakowaniu. Jeśli nie ma żadnych, to lepiej poszukać innej żarówki o podobnych parametrach.

Niektóre z żarówek można ściemniać, dzięki czemu zyskujemy źródło światła, którego jasność ustawiamy wedle własnych potrzeb. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w salonie, w którym od czasu do czasu zdarza nam się wykonywać bardziej skomplikowane czynności, ale również w pokoju dziecięcym.

Po czym poznać, że żarówka led jest źle dobrana? Podsumowanie

Trzymając się zasad i zwracając uwagę na informacje producentów, są małe szanse, że błędnie dobierzemy żarówkę. Jeśli jednak dalej nie mamy pewności, to zwróćmy uwagę, czy led nie wystaje z klosza ani, czy nie ociera się o jego ścianki, czy lampa nie świeci zbyt intensywnie, a także czy ma odpowiedni kolor.

Pamiętajmy też, że inne lampki dobierzemy do sypialni, salonu, kuchni, a także łazienki. W przypadku miejsc o wysokiej wilgotności do sprawdzenia mamy jeszcze jeden dodatkowy parametr, czyli odporność na wilgoć, co przekłada się na szczelność żarówki.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Pojęcia oświetleniowe: G jak goniofotometr

Close