Światłopedia » Czytelnia » Jak oświetlić kącik czytelniczy za pomocą lampy stojącej?

Jak oświetlić kącik czytelniczy za pomocą lampy stojącej?

Oświetlenie kącika czytelniczego powinno być zaplanowane inaczej niż całego pomieszczenia. Odpowiednia lampa i żarówka sprawią, że nasze oczy nie będą się męczyć, a czytanie stanie się relaksem nie tylko dla ducha, ale też naszego ciała. Zadbajmy również o odpowiednie siedzisko. Jeśli czytamy bardzo dużo, to wygodniej będzie znaleźć miejsce na fotel z możliwością zmiany pozycji siedząca-leżąca.

W tym krótkim poradniku przekonamy się, dlaczego do czytania najlepiej sprawdza się lampa stojąca i jak ustawić ją w odpowiedniej pozycji. Zapraszamy do lektury!

Lampa stojąca do czytania – jak wybrać odpowiednią?

Nie każda lampa stojąca będzie się tak samo dobrze sprawowała w kąciku czytelniczym. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na możliwość regulacji wysokości, kąta padania światła i jego natężenia. Najlepszy wyborem będzie oświetlenie uniwersalne, które dopasujemy do zmieniających się warunków. Przecież nie zawsze czytamy o tej samej porze, a zimą dzień jest o wiele krótszy i dobrze oświetlone miejsce może okazać się zbyt ciemne na ulubioną czynność.

 

Na co więc należy zwrócić uwagę, przy wyborze lampy stojącej do czytania? Oto skrót:

 

  • regulacja wysokości;
  • kąt padania światła;
  • możliwość ustawienia barwy światła i jego mocy;
  • mobilność.

Lampa stojąca do czytania a jej właściwe ustawienie

Właściwe ustawienie lampy do czytania do kluczowa kwestia. Dzięki niemu nasze oczy nie będą męczyć się przy próbach odczytania zbyt zacienionych znaków. Od czego zacząć? Najlepiej wygodnie ułożyć się w typowej dla nas pozycji i dopasować do niej lampę.

 

Źródło światła powinno znajdować się ponad nami, ale od strony pleców. Tak, żebyśmy nie rzucali cienia na trzymany przedmiot.

 

Lampa stojąca do czytania – czym kierować się przy wyborze żarówek?

Wybór odpowiednich żarówek do czytania jest jeszcze trudniejszy niż dopasowanie odpowiedniej lampy. Czym powinniśmy się kierować? Przede wszystkim odpowiednią temperaturą barwową światła, która zależy od pory dnia. Naturalne światło słoneczne ma barwę zimną, jednak rano i wieczorem ociepla się i ma to duży wpływ na nasz rytm dobowy. Jego zaburzenie skutkuje bezsennością, migrenami, a nawet problemami z koncentracją w ciągu dnia.

 

Dobra lampa z regulacją i odpowiednio dopasowana żarówka LEDowa pozwolą nam kontrolować barwę światła zgodnie z jego słonecznym rytmem: światło ciepłe – światło zimne – światło ciepłe.

 

Co jeszcze warto wiedzieć przy projektowaniu kącika czytelniczego?

Oprócz dobrze dobranego sztucznego źródła światła możemy zadbać o naturalne oświetlenie. Idealnym położeniem naszego czytelniczego fotela będzie miejsce przy oknie. Zapewni to dobre warunki przez dużą część dnia, a także przyniesie oszczędności, ponieważ nie będziemy zmuszeni do zapalania lampy za każdym razem.

 

Warto też mieć na uwadze, że oprócz lampy stojącej, do czytania możemy wykorzystać oświetlenie główne – ta para będzie pracować zgodnie, o ile zadbamy o odpowiednią temperaturę barwową.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Kilka prostych sposobów na wymianę żarówki w plafonie sufitowym
Wymiana żarówki w plafonie sufitowym. Kilka prostych sposobów!

Close