Światłopedia » Czytelnia » Jak oświetlić schody domu, byś czuł się bezpiecznie?

Jak oświetlić schody domu, byś czuł się bezpiecznie?

Oświetlenie schodów w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Wygląda to bardzo efektownie, nowocześnie i modnie. Możemy wybrać zarówno majestatyczne żyrandole, jak i skromne lampy wbudowane w ścianę lub sufit. Wszystko zależy od preferencji właścicieli, aranżacji wnętrza i technicznych aspektów. Warto zainstalować lampy przy stopniach nie tylko z uwagi na walory wizualne, ale również ze względów bezpieczeństwa. Zapraszamy do lektury, w której podpowiadamy, jakie lampy wybrać, aby funkcjonalnie oświetlić schody wewnętrzne. 

Krok pierwszy: oświetlenie schodów 

Podczas budowy domu istnieje wiele czynności, o których łatwo zapomnieć. Szczególnie gdy do załatwienia spraw jest mnóstwo, a niektóre z nich są drobne. Mogłoby się wydawać, że dobór oświetlenia można zostawić na koniec prac budowlanych. Doprowadza to często do tego, że wykończenie mieszkania wedle życzenia właściciela jest niemożliwe. Poinformowana z odpowiednim wyprzedzeniem ekipa remontowa zainstaluje przewody elektryczne w wyznaczonych miejscach. Niezbędne może się okazać wycięcie kształtów, dopasowanych do lamp np. w drewnianych deskach przeznaczonych dla naszych schodów. 

Nowoczesne oświetlenie schodów wewnętrznych 

Lampy na klatce schodowej swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim wieczorem lub nocą. Dzięki nim droga do naszego pokoju jest bezpieczna i łatwa. Sklepy oświetleniowe przedstawiają wiele funkcjonalnych pomysłów na oświetlenie naszych schodów. Szeroki katalog produktów pozwala nam dobrać lampę ergonomiczną i przyjemną wizualnie. Architekci wnętrz i producenci lamp każdego roku zachwycają nas nowymi pomysłami oświetlenia schodów wewnętrznych. O to kilka opcji, które pomogą nam wprowadzić światło do naszego przedpokoju. 

Żyrandol 

We wnętrzach w stylu glamour można powiesić zjawiskowy żyrandol z kryształami. Do wystroju klasycznego warto wybrać lampę z abażurem w stonowanych, ciepłych barwach. Dla domów urządzonych na wzór loftowy sklepy oświetleniowe oferują wiele industrialnych propozycji. Metalowa oprawa, żarówka dekoracyjna Edisona, biała lub czarna szklana kula to nowoczesne rozwiązania oświetleniowe na korytarz naszego domu. Żyrandol to najlepsza opcja, gdy mamy dużą klatkę schodową. 

Plafon 

Alternatywną wersją żyrandoli dla mniejszej przestrzeni są plafony. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i różnych kształtach. Możemy wybrać pojedyncze lub z kilkoma źródłami światła. Zachwycają one designem i funkcjonalnością. Dzięki szerokiej ofercie dopasujemy je do każdego stylu wnętrza. Najciekawiej mogą się komponować w domach industrialnych i nowoczesnych, w których króluje szarość i surowe materiały. 

Jakie oświetlenie wybrać, aby funkcjonalnie oświetlić schody?

Kinkiety

Kinkiety to zgrabne lampy ścienne. Oświetlą nasz korytarz, jednocześnie pełniąc funkcje dekoracyjne. Walory estetyczne kinkietów zachwycają ludzi od wieków. Początkowo wykorzystywane były głównie w teatrach i restauracjach, szybko wprowadzono je na królewskie salony, a z czasem do naszych skromniejszych wnętrz. To sprawdzone oświetlenie schodów wewnętrznych, które warto rozważyć podczas remontu lub budowy domu. 

Taśmy LED

Taśmy LEDowe są innowacyjnym rozwiązaniem dla oświetlenia schodów wewnętrznych. Umieszczone przy każdym stopniu wprowadzają magiczną atmosferę, tworząc jednocześnie bezpieczną drogę do naszych pokoi. Wybierając je, warto sprawdzić, czy przy lampkach widoczne są kropki. Zauważalne cienie między diodami mogą negatywnie wpłynąć na wygląd naszych schodów. Najatrakcyjniej oświetlają schody listwy ledowe pozbawione wszelkich nierówności.

Oprawy wpuszczane w sufit 

Szerokie zastosowanie we wnętrzach naszych domów znajdują oprawy wpuszczane w sufit, tzw. oczka. W ostatnich latach ten rodzaj lamp stał się bardzo popularny. Wpływ na to ma ich oryginalny wygląd i łatwość montażu. Są one trwałe, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem dla oświetlenia schodów, przy których wymiana żarówek może być uciążliwa.

Oświetlenie schodów wewnętrznych — z czujnikiem ruchu czy bez? 

Po wybraniu oświetlenia schodów wewnętrznych przychodzi pora na podjęcie kolejnej ważnej decyzji. Czy chcemy, aby nasze lampy wyposażone były w czujnik ruchu? Nastolatki, którym zdarza się skradać nocami do swoich pokojów po imprezie, prawdopodobnie stanowczo odradzą ten pomysł swoim rodzicom. Jednak to rozwiązanie ma dwie ważne zalety. Po pierwsze, inteligentne lampy zwiększają bezpieczeństwo domowników. Po drugie są energooszczędne. Emitują odpowiednią ilość światła tylko wtedy, gdy jest to konieczne. 

Jeśli chcemy stworzyć nowoczesną przestrzeń w naszym domu, warto oświetlić schody. Wybierając lampy, warto wziąć pod uwagę styl naszego wnętrza, ponieważ ich wygląd nie powinien odbiegać od wystroju innych pomieszczeń. Odpowiednio wcześniej stwórzmy kompletny projekt naszego przedpokoju. Nie skupiajmy się jednie na materiałach, z których zostaną wykonane schody, czy barierkach, ale również poświęćmy dużo uwagi oświetleniu schodów wewnętrznych. 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Pojęcia oświetleniowe: D jak dyfrakcja

Close