Lampy natynkowe i podtynkowe – jak je dobrać i kiedy zastosować?
Jedną z najważniejszych spraw podczas urządzania mieszkania, domu czy też biura staje się wybór oświetlenia. Aby jak najlepiej mogło spełniać ono swoje funkcje, poszukuje się rozwiązań praktycznych, wygodnych, ale też stylowych. Nowoczesne trendy aranżacyjne stawiają na oprawy oświetleniowe, które są dyskretne i odznaczają się minimalizmem. Dlatego też bardzo popularne stały się lampy podtynkowe (wpuszczane) i natynkowe. Warto więc wiedzieć, czym się one różnią, jak je wybierać i gdzie montować.
Czemu warto zdecydować się na oprawy podtynkowe lub natynkowe?
Pod względem użytkowym, oba typy lamp są do siebie dość podobne (różni je natomiast m.in. sposób instalacji). Wyróżnia je na pewno prosta, nieskomplikowana forma. Są to oprawy przystosowane do niewielkich, zabudowanych reflektorów. Jeszcze do niedawna głównie halogenowych, dziś coraz częściej LED-owych. Bardzo dużą korzyścią z zastosowania tego typu lamp, jest możliwość niemal dowolnego ułożenia ich na suficie. Dzięki temu można uzyskać efekt równomiernego oświetlenia całej przestrzeni – co minimalizuje problem cieni. Kolejną zaletą takich opraw jest to, że nie wymagają regularnego czyszczenia z kurzu. Jest to szczególnie wygodne w przypadku wysokich pomieszczeń, gdzie mycie lamp wiszących staje się dość dużym problemem. Systemy lamp podtynkowych i natynkowych są często wybierane do firm, sklepów oraz obiektów użyteczności publicznej. Oczywiście sprawdzą się też idealnie w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach. Szczególnie chętnie wybierane są do wnętrz urządzanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Takie oprawy instaluje się np. w kuchniach czy salonach i innych miejscach, gdzie ważne jest równomierne rozłożenie światła. Pod względem użytkowania lampy natynkowe i podtynkowe są do siebie podobne. Warto jednak wiedzieć, że różni je sposób montażu.
Lampy podtynkowe – czym się wyróżniają?
Określane też oprawami wpuszczanymi, lampy tego typu montowane są „na równi z sufitem”. Ich nazwa wynika z tego, że oprawy w całości kryją się w płaszczyźnie, w którą się je wbudowuje. Daje to niezwykle ciekawy efekt wizualny. Lampa natynkowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie planowane są podwieszane sufity. Można ją też zainstalować na ścianie wykonanej z płyty kartonowo-gipsowej. Lampy podtynkowe w teorii można umieścić także pod klasycznym tynkiem. Wtedy trzeba je zaplanować odpowiednio wcześnie, w innych przypadkach konieczne jest kucie. Oprawy wpuszczane występują w różnych kształtach, często o odmiennych kolorach punkcików świetlnych. Trzeba pamiętać, że są to reflektory, które świecą tylko w jednym, określonym kierunku: najczęściej pionowo w dół. Dzięki temu doskonale oświetlają przestrzeń i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe.
Lampy natynkowe – jak je dobrać?
Lampy natynkowe obejmują one dość bogatą grupę opraw oświetleniowych, ponieważ wyróżnia się:
– plafony,
– reflektory,
– listwy oświetlające,
– lampy punktowe,
– oprawy typu downlight (w formie tub lub kostek).
Ich wspólną cechą jest bardzo łatwy montaż (przy użyciu odpowiednich kołków), wykonywany tuż przy suficie, ewentualnie na ścianie. Lampy natynkowe idealnie doświetlają pomieszczenia, a przy tym wyglądają bardzo stylowo. Producenci starają się bowiem, by ich design był jak najbardziej nowoczesny. Lampkę podtynkową można wybrać wszędzie tam, gdzie nie dociera oświetlenie ogólne. Często stanowią one tzw. oświetlenie uzupełniające w salonie. Sprawdzają się też w kuchni, holu czy nawet w garderobie. Bardzo wygodne jest to, że można je zainstalować na każdym podłożu: od stropu z betonu aż po drewnianą belkę. Lampy natynkowe z reguły przyjmują proste formy, występują jednak w wielu kolorach.
Jak wybrać oświetlenie dopasowane do swoich potrzeb?
Planując właściwe, jak i optymalne oświetlenie do swojego domu czy miejsca pracy, porównując lampy natynkowe i podtynkowe, pod uwagę warto wziąć kilka podstawowych kwestii. Należą do nich:
– Preferowany sposób montażu. Wiele zależy tu od poczucia estetyki i indywidualnych potrzeb. Jednak niejednokrotnie jest to uzależnione także od warunków lokalowych. Oprawy wpuszczane będą bowiem jedynym słusznym rozwiązaniem w pomieszczeniach z podwieszanym sufitem. W innych przypadkach lepiej sprawdzić się mogą oprawy natynkowe, które są łatwiejsze w montażu.
– Rodzaj źródła światła. Zarówno lampy natynkowe, jak i lampy podtynkowe można zakupić w formie opraw halogenowych i LED-owych. Te pierwsze dają ciepłe światło, jednak zużywają dużo prądu. Drugie są bardziej wydajne i pozwalają na większe oszczędności.
– Regulacja promienia. Wybierając lampę do swojego wnętrza, warto zwrócić uwagę na to, czy dany model zapewnia możliwość regulacji promienia. Jest to potrzebne wtedy, kiedy chce się dobrze oświetlić garderobę czy np. galerię zdjęć na ścianie.
– Temperatura światła. Najlepiej dopasować ją do funkcji, jakie pełni konkretne wnętrze. W salonie sprawdzą się lampy o ciepłym świetle (o temperaturze barwowej 2700-3300 K). W gabinecie lepsze będzie, sprzyjające koncentracji, światło zimne (o temperaturze barwowej 3300-4500 K).
– Wygląd lamp. Chodzi tu o ich kształt, design oraz materiał wykonania. Ten typ oświetlenia cechuje duży minimalizm, jednak i tak różnią się one od siebie (szczególnie te natynkowe) kolorystyką i kształtami. Przeróżne są także materiały, z których się je produkuje. Wybierać można m.in. spośród lamp aluminiowych, szklanych i stalowych. Dobór zależy tutaj od indywidualnych preferencji oraz od miejsca przeznaczenia lamp.