Światłopedia » Czytelnia » Lampa żarówka, czyli pomysł na stylowy dodatek w industrialnym stylu

Lampa żarówka, czyli pomysł na stylowy dodatek w industrialnym stylu

Industrialne wykończenia inspirują coraz więcej osób i powoli stają się wiodącym trendem. Na czym polega kwintesencja industrialnego stylu? Jak zaprojektować tego typu wnętrze? Jak podkreślić je stylowym oświetleniem? Te wszystkie informacje i wiele innych praktycznych wskazówek, znajdziesz w poniższym tekście. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Styl industrialny – na czym właściwie polega?

Styl ten narodził się w Stanach Zjednoczonych i był konsekwencją recesji gospodarki w latach pięćdziesiątych. Kryzys poskutkował opuszczeniem fabryk i hal produkcyjnych. Później zaczęto zagospodarowywać te puste przestrzenie. 

U podstaw industrialnego stylu leży więc próba adaptacji miejsc, które nie były od początku przeznaczone na mieszkalne wnętrza. Stąd najczęściej dość surowe ściany, duże powierzchnie pokoi, bardzo wysokie sufity. Charakterystycznym elementem jest wykorzystanie tanich i trwałych materiałów, takich jak beton, cegła, metal.

Styl ten jest bardzo surowy, lecz z drugiej strony daje poczucie oddechu i przestrzeni przez szczególnie dużą kubaturę. Dodatkowym atutem są olbrzymie okna, które wspaniale zalewają światłem poprodukcyjne przestrzenie. 

Adaptacja wnętrz w stylu industrialnym 

Nie wszyscy dysponujemy wnętrzami o tak charakterystycznym architektonicznym rysie. Nie stanowi to jednak większego problemu. Za pomocą kilku aranżacyjnych trików z powodzeniem możemy przekształcić w zasadzie każdą przestrzeń w industrialne wnętrze.

Wykorzystanie prostych materiałów wykończeniowych i nieskomplikowanych form na pewno będzie sprzyjać industrialnemu wykończeniu. Dodatkowym atutem będzie stonowana paleta kolorystyczna i wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak płótno, czy też drewno.

Jednym z lepszych sposobów na stworzenie unikatowego industrialnego charakteru jest zamontowanie wyrazistego oświetlenia w kształcie żarówek. Nawiązuje ono w bezpośredni sposób do lamp, z których korzystano w fabrykach prawie 100 lat temu.

 

Lampa żarówka w industrialnym wnętrzu

Zwisy industrialne – czy żarówka może być stylowym dodatkiem?

Idea lampy w kształcie żarówki na kablu nie musi odpowiadać każdemu, jednak fani industrialnego stylu będą nią z pewnością zachwyceni. Lampy te dają stosunkowo dużo światła z powodu braku abażura czy też klosza. Niektóre z nich mają ozdobne ażurowe klosze, które jednak nawet w najmniejszym stopniu nie zasłaniają źródła światła. Dlatego lampy tego typu będą wspaniałym rozwiązaniem dla ciemnych wnętrz.

Oczywiście nie trzeba poprzestawać na jednym zwisie. Można stworzyć kompozycję kilku lamp i zawiesić ją na przykład nad stołem, czy kuchenną wyspą. Dzięki temu będą pełniły również wspaniałą funkcję dekoracyjną. 

Jedyny problem zwisów może stanowić kwestia miejsca ich powieszenia. Są to dość specyficzne lampy wiszące i najlepiej prezentują się powieszone na charakterystycznych, długich kablach. Co w wypadku, jeśli nasz pokój jest wyjątkowo niski i nie możemy sobie na takie pozwolić?

Lampy industrialne wielopunktowe – rozwiązanie dla większych pomieszczeń

Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w industrialną lampę wielopunktową. Będzie miała ona najczęściej formę 3 lub 5 dekoracyjnych żarówek umieszczonych na metalowym, stylowym stelażu. Nie będzie sięgać tak nisko jak zwisy, a da równie dużo (o ile nie znacznie więcej) światła. 

Takie rozwiązanie sprawdzi się więc doskonale również w dość dużych pomieszczeniach, gdyż kompleksowo doświetli całe wnętrze. Będzie także dobrym, choć nie doskonałym, rozwiązaniem dla szczególnie niskich sufitów. Co zrobić w przypadku, kiedy nasz pokój jest naprawdę bardzo niski, a my chcemy wprowadzić do niego industrialne wykończenie?

Industrialne kinkiety – stylowy i funkcjonalny dodatek

Kinkiety są rewelacyjnym rozwiązaniem dla pokoi o niezbyt wysokim suficie. Mogą stanowić główne źródło światła w pokoju, mogę być też funkcjonalnym i stylowym uzupełnieniem wystroju. Również jeśli lampy sufitowe nie spełniają naszych oczekiwań i zależy nam na jeszcze jaśniejszym wykończeniu pokoju, warto zastanowić się nad montażem industrialnych kinkietów. 

Bardzo dobrze sprawdzają się również jako oświetlenie łazienkowe. Zawieszone w okolicach lustra dają jasne, delikatnie ciepłe światło, które rewelacyjnie sprawdza się na przykład w trakcie nakładania makijażu. Może być to oczywiście dodatkowym atutem. 

Industrialny styl – jaki rodzaj światła?

Lampy-żarówki wykorzystują najczęściej stylowe żarówki, które są źródłem bardzo naturalnego światła o złotym odcieniu. To bardzo uniwersalny typ oświetlenia, który pozwoli wspaniale oświetlić pokój, a zarazem nada całości ciepłego i przytulnego charakteru.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Reflektory na szynie modnym sposobem na oświetlenie salonu
Reflektory na szynie – modny sposób na oświetlenie salonu

Close