Światłopedia » Czytelnia » Reflektory sufitowe czy kinkiety? Wybieramy oświetlenie do łazienki

Reflektory sufitowe czy kinkiety? Wybieramy oświetlenie do łazienki

Odpowiednie oświetlenie w łazience jest wyjątkowo ważne. Ma być przede wszystkim funkcjonalne, pozwala bowiem oświetlić twarz podczas wykonywania makijażu czy w czasie wieczornego golenia. Pamiętając, że światło w łazience ma nam służyć w codziennych czynnościach, podczas planowania i wybierania oświetlenia kierujmy się głównie względami praktycznymi. Jaka lampa sprawdzi się najlepiej? Sprawdzamy!

Funkcja oświetlenia w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym spędzamy sporo czasu w ciągu dnia. Postarajmy się więc, by była jak najbardziej komfortowo urządzona. Jednym z czynników wpływających na naszą wygodę jest oświetlenie. W łazience wykonujemy wiele różnych czynności, wymagających od nas precyzji. Ponadto wiele łazienek, szczególnie w starszych domach bądź mieszkaniach, pozbawionych jest okien albo są one mikroskopijne. Sztuczne światło jest więc wykorzystywane o każdej porze.

 

W łazience powinno znaleźć się kilka źródeł światła, pozwalających na oświetlenie poszczególnych stref w łazience, takich jak lustro, wanna, prysznic czy umywalka. Dlatego instalowanie tylko górnej lampy nie jest już praktykowane. Ważna jest także odpowiednio dobrana żarówka. Do łazienki wybieramy światło o barwie neutralnej, zbliżonej do zimnej.

Jak zaplanować oświetlenie w łazience

Oświetlenie planujemy na etapie budowy domu lub mieszkania. Dlatego warto od samego początku wiedzieć, w jaki sposób zaaranżowana będzie nasza łazienka i ile źródeł światła będziemy chcieli w niej zainstalować. Rozplanowanie umiejscowienia wanny, umywalki czy prysznica na wczesnym etapie budowy pozwoli nam w przyszłości uniknąć niepotrzebnego remontu. 

 

W każdej łazience, bez względu na jej wielkość, praktyczne będzie zamontowanie głównej lampy, która mocnym blaskiem równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Ponadto za funkcjonalne rozwiązanie uznaje się rozmieszczenie w łazience dodatkowych, mniej intensywnych źródeł światła. Sprawdzą się szczególnie dobrze podczas nocnej eskapady do toalety.

Jakie lampy wybrać do łazienki?

Kiedy już zaplanujemy, w jakich miejscach zostanie zamontowane oświetlenie, zostanie nam jedynie wybór lampy. Jeżeli jesteśmy zdecydowani i wiemy, czego chcemy, nie zajmie nam to zbyt wiele czasu. Zadanie będzie trudniejsze dla tych osób, które czują się przytłoczone mnogością ofert producentów oświetlenia. Lampy wiszące, reflektory, a może kinkiety? Na jaką lampę się zdecydować?

 

Reflektory sufitowe w łazience

Bez lamp sufitowych nie wyobrażamy sobie żadnego pomieszczenia w domu. Pozwalają równomiernie oświetlić całe pomieszczenie, dając przy tym mocne światło. W łazience zamiast wiszących lamp sufitowych możemy postawić na reflektory. Mogą być zarówno minimalistyczne, jak i bardzo efekciarskie. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość regulacji kloszy. Dzięki temu możemy ręcznie dostosować kąt padania światła i nakierować go na wybrany przez nas punkt. W ten sposób za pomocą jednej lampy oświetlimy punktowo trzy, a nawet cztery miejsca w łazience. Światło padające z reflektora nie będzie aż tak intensywne jak z tradycyjnej lampy sufitowej, ale mimo tego spełni swoją funkcję.

 

Kinkiety na ścianie w łazience

Kinkiety w łazience to sposób na dodatkowe źródło światła. Powinny zostać umieszczone po obu stronach lustra, tak by równomiernie oświetlały naszą twarz podczas zabiegów pielęgnacyjnych lub kosmetycznych. Możemy także zamontować kinkiet na wysięgniku bezpośrednio nad lustrem. Kinkiety to także sposób na klimatyczne oświetlenie wolnostojącej wanny, jeśli znajduje się ona w pobliżu ściany. Spełnia także swoją funkcję zamontowane po obu stronach umywalki. Zwróćmy uwagę, że kinkiet to lampa, która wymaga drugiej lampy do pary, by mogła wyglądać stylowo i prawidłowo oświetlić wybrane miejsce.

 

Co wybrać do łazienki – reflektor czy kinkiet?

Wszystko zależy od tego, jakie funkcje ma spełniać oświetlenie w naszej łazience. Jeżeli ma być praktyczne i oświetlić jak najwięcej miejsc punktowo, wówczas postawmy na reflektor. Dzięki funkcji regulacji dopasujemy kąt padania światła nie tylko do naszych potrzeb, ale także preferencji. 

 

Kinkiety w łazience pełnią funkcję dekoracyjną, dodając elegancji i uroku pomieszczeniu. Są także wyjątkowo praktyczne, bowiem pozwalają dokładnie oświetlić lustro, które stanowi centralny element w naszej łazience. Bez dobrze oświetlonego lustra nasza pielęgnacja, a także zabiegi kosmetyczne i higieniczne byłyby utrudnione. Warto więc nie rezygnować z kinkietów zamontowanych po obu stronach lustra, nawet jeśli zdecydujemy się na centralne światło sufitowe w postaci reflektora czy plafonu.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
Pomysły na oświetlenie aneksu kuchennego
Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym? 4 nietypowe pomysły

Close