Światłopedia » Czytelnia » Jak oświetlić łazienkę bez okna? 4 sprawdzone sposoby

Jak oświetlić łazienkę bez okna? 4 sprawdzone sposoby

Łazienka jest kluczowym miejscem w naszym domu. To tam wykonujemy różne czynności higieniczne, które mają wpływ na nasz wygląd osobisty i zdrowie. W tym pomieszczeniu panują specyficzne warunki, jest duża wilgotność, wysoka temperatura, brak dostępu świeżego powietrza i światła słonecznego. Często w łazience nie ma okna, dlatego ważne jest, żeby odpowiednio rozplanować układ oświetlenia, tak by stworzyć w łazience optymalne warunki do funkcjonowania. Jak oświetlić taką łazienkę? W poniższym artykule przedstawiamy 4 sposoby na aranżację.

Jak urządzić łazienkę bez okna?

Urządzając łazienkę bez okna, musimy pamiętać, żeby zapewnić jej odpowiednią wentylację. Łazienka jest jednym z najbardziej wilgotnych miejsc w domu, więc jest też idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, grzybów i drobnoustrojów. Aranżując pomieszczenie pozbawione okna, musimy pamiętać o zainstalowaniu kratki wentylacyjnej lub pochłaniacza wilgoci. 

Oświetlenie łazienki bez okna – na co zwrócić uwagę?

Kolejnym zasadniczym problemem łazienki bez okna jest brak dostępu do naturalnego światła. W takim pomieszczeniu musimy zapewnić oświetlenie najbardziej zbliżone do światła naturalnego. W tym celu należy podzielić przestrzeń łazienkową na kilka stref i do każdej z nich wybrać inny rodzaj lamp. 

Wybierając barwę światła, powinniśmy postarać się, żeby jak najbardziej przypominała naturalne światło słoneczne. Barwa neutralna, na poziomie ok. 4000K będzie idealnym rozwiązaniem. Chłodniejszy odcień żarówki może sprawić, że nasze pomieszczenie będzie wyglądało na sterylne i zimne. Z kolei cieplejsza temperatura świetlówki doda wnętrzu przytulności. W pomieszczeniu łazienkowym panują specyficzne warunki, dlatego warto wybrać lampy i żarówki o wysokiej klasie szczelności opraw. 

 

Strefy oświetlenia w łazience

Oświetlenie w łazience powinno być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego wyróżniamy trzy strefy oświetleniowe, które mają za zadanie spełniać określone funkcje:

  • Strefa oświetlenia głównego: oświetlenie główne zazwyczaj umieszczone jest w centralnym punkcie i pełni rolę podstawowego źródła światła.
  • Strefa oświetlenia zadaniowego: inaczej zwane też pomocniczym, ma na celu doświetlenie konkretnych miejsc, zazwyczaj znajduje się w pobliżu strefy umywalkowej i lustra.
  • Strefa oświetlenia dekoracyjnego: dodatkowe dekoracyjne oświetlenie ma podkreślić aranżację i stworzyć nastrojowy klimat.

Jaką lampę wybrać do łazienki bez okna?

W łazience brak okna jest sporym utrudnieniem dla codziennego funkcjonowania, ale przy pomocy odpowiednio dopasowanych i rozmieszczonych lamp jesteśmy w stanie, tak doświetlić sobie przestrzeń, że zbytnio nie odczujemy tej niedogodności. 

Poniżej zebraliśmy kilka praktycznych porad, gdzie najlepiej będzie umieścić sztuczne oświetlenie ogólne i zadaniowe w łazience.

 

Lampy do lustra łazienkowego

W łazience wiele czasu spędzamy przed lustrem. To tam wykonujemy makijaż, wieloetapową pielęgnację lub zwykłe czynności higieniczne. Należy, więc szczególnie zadbać, by przestrzeń ta była odpowiednio doświetlona. W tym celu warto umieścić kinkiety po obu stronach lustra. Takie oświetlenie punktowe równomiernie rozprasza światło, przez co unikniemy tworzenia się cieni na twarzy. 

Kinkiety przy lustrze łazienkowym powinny być umieszczone na wysokości oczu, by perfekcyjnie doświetlające określoną przestrzeń nad umywalką. Warto zastosować oświetlenie zadaniowe w postaci kinkietów, gdyż są one bardzo wytrzymałe i odporne na bezpośredni kontakt z wodą. Nie możemy zapomnieć, że kinkiety ścienne pozwalają także stworzyć niepowtarzalną atmosferę oraz klimat sprzyjający relaksowi i odpoczynkowi.

 

Oświetlenie lustra – listwy LED

Gdy dostęp do światła słonecznego jest ograniczony, należy szukać różnych ciekawych alternatyw. Kiedy posiadamy małą łazienkę w ciemnych kolorach, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie w niej dużego lustra, które optycznie powiększy i rozjaśni całą przestrzeń. Wokół takiego lustra warto zamontować listwy LED, które dodadzą wnętrzu estetyki i dodatkowo rozświetlą daną strefę. 

 

Oświetlenie dekoracyjne

W aranżacji łazienki warto zaplanować dodatkowe oświetlenie relaksacyjne. Oryginalne lampy wiszące stworzą niepowtarzalny klimat i sprawią, że relaks w wannie będzie jeszcze przyjemniejszy. Oświetlenie punktowe rozmieszczone wokół ścian i emitujące rozproszone światło pozwoli nam zapomnieć o troskach dnia codziennego. 

 

Oświetlenie kabiny prysznicowej

Dobre oświetlenie sufitowe kabiny prysznicowej powinno być zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i funkcjonalności. Lampa sufitowa powinna być łatwa w konserwacji i czyszczeniu oraz odporna na wilgoć i uszkodzenia. Najlepiej sprawdzi się źródło światła o neutralnym zabarwieniu, tak by nas nie oślepiło w trakcie kąpieli. 

Oświetlenie do łazienki bez okna powinno spełniać wiele wymogów. Z jednej strony musi być niezwykle wytrzymałe na warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu, a z drugiej optymalnie oświetlać poszczególne strefy, tak by funkcjonowanie tam było łatwe i przyjemne. 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.
Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link