Żarówki halogenowe – czym są i na jakiej zasadzie działają?
Żarówki halogenowe przez jakiś czas były hitem łazienek i kuchni. Zawdzięczają to intensywnemu strumieniowi światła, jaki są w stanie wyprodukować. Ponadto ich małe rozmiary i czas świecenia dłuższy niż w przypadku klasycznych żarówek, stworzyły z nich produkt niezwykle uniwersalny.
Jednak czy wiesz, w jaki sposób halogeny świecą? Nie? W takim razie zapraszamy do lektury!
Jak świeci żarówka halogenowa?
Lampy halogenowe są zbudowane nieco inaczej niż tradycyjne żarówki. Źródłem światła są reakcje chemiczne, jakie zachodzą między gazami szlachetnymi a halogenami. Reakcja sprawia, że żarnik ulega regeneracji i wewnętrzna strona lampki nie ciemnieje, jak bywa w przypadku popularnych żarówek starego typu.
Halogen tworzy związek z wolframem, który jest na żarniku i rozpadając się, podnosi temperaturę wewnątrz lampki. Trwałość samej lampki zależy właśnie od tego, jak ciepło jest w jej wnętrzu.
Jakie są zalety żarówki halogenowej?
Oprócz niewielkich rozmiarów i dużych możliwości świecenia – używane są nawet w przemyśle filmowym, halogeny posiadają też kilka innych zalet:
- emitują światło zbliżone do naturalnego;
- dobrze oddają barwy, dzięki czemu tak często wybiera się je do oświetlania eksponatów w muzeach;
- świecą dużo jaśniej niż klasyczne żarówki;
- częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na ich żywotność;
- osiągają pełną jasność w chwili włączenia;
- można stosować filtry, poszerzające ich użyteczność;
- nie emitują promieniowania UV;
- nie wydzielają rtęci;
- nie mrugają, brak efektu stroboskopowego;
Jakie są wady żarówek halogenowych?
Żarówki halogenowe mają widoczne wady. Dlatego też nie zostały z nami na dłużej i zastąpiły je o wiele tańsze w eksploatacji lampki LEDowe. W porównaniu do LEDów halogeny nagrzewają się do wysokich temperatur, co przyczynia się do zwiększonego wydzielania dwutlenku węgla, dlatego od 1 września 2018 roku wycofano je z produkcji na terenie Unii Europejskiej.Żarówki halogenowe nie są zgodne z ekologicznym trybem życia, pomimo że są wydajniejsze od tradycyjnych żarówek. Porównując halogeny z LEDami, odkryjemy, że zużycie prądu przez te drugie jest pięciokrotnie niższe. O wiele bardziej opłaca się zainwestować w LEDy, które są obecnie produkowane z tymi samymi gwintami, co typowe halogeny. Ciekawostką jest, że zmiana halogenów na LEDy, zwróci się całkowicie po czasie mniejszym niż 2 lata.