Światłopedia » Czytelnia » Kilka pomysłów na całoroczne oświetlenie balkonu i tarasu

Kilka pomysłów na całoroczne oświetlenie balkonu i tarasu

Na całoroczne oświetlenie tarasu i balkonu decyduje się coraz więcej osób. W ten sposób można stworzyć piękny i przytulny klimat umożliwiający spędzanie czasu na świeżym powietrzu, nawet podczas wieczorów. Nie jest to jedyna zaleta oświetlenia balkonu. Dzięki niemu można też zwiększyć poziom bezpieczeństwa na taranie i poprawić widoczność w ciemności. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób oświetlić balkon i jakie rozwiązanie będzie najlepszym wyborem.

Oświetlenie balkonu – na co zwracać uwagę podczas jego wyboru?

Przy wyborze oświetlenia najlepiej zwrócić uwagę na jego wytrzymałość na warunki pogodowe, gdyż taras bądź balkon są narażone na zmienne zjawiska atmosferyczne przez cały rok. Z tego powodu oświetlenie powinno być odporne nie tylko na wilgoć, deszcz czy wiatr, ale też na temperatury – zarówno wysokie, jak i niskie. Okazuje się, że jednym z najpopularniejszych typów oświetlenia na tarasie i balkonie są taśmy LED. Są one wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe i dostępne w różnych kolorach i długościach. Dzięki temu każda osoba dobierze model dostosowany do jej tarasu czy balkonu. Co istotne, taśmy LED można przykleić do balustrady, okapu i sufitu. W ten sposób stworzy się przyjemne i subtelne oświetlenie. Inną popularną opcją okazują się latarnie bądź lampki zasilane energią słoneczną. Są one ekologiczne i nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Warto wiedzieć, że takie lampki dostępne są na rynku w różnych stylach i kolorach, dzięki czemu bez problemu dostosuje się je do estetyki tarasu bądź balkonu. Co ważne, są one dostępne w relatywnie niskiej cenie. Reasumując, oświetlenie całoroczne na balkon bądź taras powinno być nie tylko estetyczne, ale też odporne na:

– wilgoć

– opady atmosferyczne

– wiatr

– niskie i wysokie temperatury

Lampy na balkon i taras – jakie wybrać?

Oświetlenie balkonu można dostosować do wszelakich potrzeb i preferencji użytkownika. Oferowane są różne rozwiązania świetlne, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych upodobań i funkcjonalności przestrzeni. Na popularności zyskują lampki dekoracyjne. Są one jednym z najpopularniejszych sposobów na całoroczne oświetlenie balkonu czy tarasu. Oferowane są zarówno modele kolorowe, jak i białe. Lampki dekoracyjne można też kupić w różnych kształtach, na przykład kulek bądź girland. Co istotne, w zależności od stylu tarasu, można kupić takie oświetlenie w różnym kolorze i kształcie. Bardzo popularne są też świece i lampiony. To idealny sposób na romantyczne i stonowane oświetlenie balkonu. Na rynku dostępne są świeczki w szklanych pojemnikach bądź lampiony w różnych kolorach i rozmiarach.

Lampy sufitowe, kinkiety, reflektory i lampki solne

Na balkon bądź taras można wybrać też inną formę oświetlenia. Powszechnie montowane są lampy sufitowe i kinkiety. Jeżeli na tarasie znajduje się stół i krzesła, zdecydowanie warto postawić właśnie na nie. Okazuje się, że w ten sposób można uzyskać właściwe oświetlenie do spożywania posiłków bądź czytania. Na całoroczne oświetlenie balkonu świetnie nadają się reflektory. To idealna opcja, kiedy ta przestrzeń ma być wykorzystywana do pracy bądź hobby, na przykład jako miejsce do prac ręcznych czy jako studio artystyczne. W takim przypadku warto zainstalować reflektory, które zapewnią wystarczające oświetlenie. Nie mniejszą popularnością cieszą się lampki solne. Jeżeli celem jest uzyskanie ciepłego, naturalnego światłą, zdecydowanie dobrze będzie rozważyć kupno takiej formy oświetlenia. Lampki solne działają na podstawie jonizacji powietrza i emitują przyjemne, kojące światło. Tak oświetlony taras pozwoli odpocząć po pracy. Będzie to świetne miejsce na relaks. Podczas wyboru oświetlenia na balkon czy taras trzeba pamiętać o tym, żeby dostosować je przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i preferencji. Ważna jest też funkcjonalność przestrzeni. Co więcej, oświetlenie ma zapewniać też bezpieczeństwo. Jego instalacja zawsze powinna być przeprowadzona zgodnie z zasadami i normami bezpieczeństwa.

Inne istotne kwestie związane z oświetleniem na balkon

Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na to, jakie źródła zasilania są dostępne na tarasie. W przypadku, kiedy brakuje gniazdek elektrycznych, warto postawić na lampy zasilane bateriami. Jeżeli jednak celem jest zastosowanie lamp dekoracyjnych bądź lampionów, trzeba pamiętać o ich bezpiecznym umiejscowieniu. Celem jest to, żeby nie stwarzały one zagrożenia pożarowego. Zalecane jest również inwestowanie w lampy, które nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa i są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Eksperci zalecają dobrze dobrać oświetlenie balkonu. Może to znacząco poprawić jego funkcjonalność i estetykę. Co więcej, w ten sposób stworzy się romantyczny nastrój i zapewni odpowiednie oświetlenie do pracy czy spotkań ze znajomymi. Innym istotnym aspektem przy wyborze oświetlenia balkonu jest jego styl oraz charakter. W przypadku, gdy balkon taras ma być nowoczesny, najlepiej postawić na lampy o minimalistycznym designie. Powinny być zrobione z metalu bądź szkła. W ten sposób stworzy się nowoczesną przestrzeń.

 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Zapisz się, żeby otrzymywać powiadomienia mailowe, gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Oceń
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Podziel się na:
Copy link
Read more:
czym są żarówki halogenowe i jak działają
Żarówki halogenowe – czym są i na jakiej zasadzie działają?

Close